halk günü

bir milleti aşağılamanın sevimli hali, eski malları elden çıkarma fırsatı. yok yani diğer günler kimin günü onu merak ediyorum. yine aynı halk değil mi lan yoksa bilmediğimiz başka uyruklu insanlar mı kol geziyor göremediğimiz aq.
marketler için genelde çarşamba günü olandır. bazı yerlerde semt pazarlarının kurulduğu günü de seçen yerlerde var. ama geneli çarşambadır. evet.
bir ülkede kimilerinin zengin, hak sahibi, eşit vatandaşlar sayıldığının, kimilerinin de yoksul, 2. sınıf, ezik, haddini bilmesi gereken halk sayıldığının örtülü kullanımıdır.

(bkz: halk plaja akın etti, vatandaş denize giremiyor)
teoride eşitiz ama uygulamada sınıf ayrımı bariz bir şekilde var. bu tezi kanıtlarcasına söylenen bir söz
geleneksel/feodal toplumlarda bir gün tanrı'ya ayrılmış, diğer günler halka bırakılmıştı. müslümanlarda cuma, yahudilerde cumartesi, hıristiyanlarda pazar hariç diğer altı gün halk günüydü.
oysa günümüzün en gerçek ve tek hakiki dini kapitalizm, sadece bir günü halka tahsis etmiş, diğer günler kullarından kendisine ibadet etmesini istemistir. yani çalışmak, tüketmek, daha çok çalışmak, daha çok tüketmek. evet kapitalizm insanın daha çok çalışması, ibadet ise insanın daha çok tüketmesidir.
tükete tükete tükeneceğiz.