hande kader

3 ağustos gününden bu yana kayıp olan trans kadın. bugün zekeriyaköy'de yakılarak katledilmiş olduğu haber edilmiştir. bir can daha nefret cinayetine, transfobik hastaların nefretine kurban gitti.

http://t24.com.tr/haber/trans-kadini-yak...
her şeyin ötesinde, kendisinin adının unutulmaması için yaratılan twitter kampanyasında, insanlar yine "homofobi"den yandılar. hande kader'i öldüren homofobi değil transfobiydi, kelimelerin gücü olduğunu bir türlü anlayamıyor insanlar galiba.
işin en kötü yanı sözlük, bu canavarlar nerede şimdi?
birini öldürme hakkını kendinde gören vicdansız, kötü kalpli yaratıklar
cezalarını çekecekler mi?
sessiz kalırsak, arkadaşlarımızı kaybetmeye devam edeceğiz...


(bkz: trans cinayetleri politiktir)
kadın cinayeti. ama trans bir kadın olduğu için kadın derneklerinde ne de sosyal medyada kimsenin yeterince ilgisini çekmeyen cinayet. üstü kapatılıp gidecek, bir "insan" ın ölmesi değil bir "trans"ın ölümü olarak bakılacak davalara. haklı sebepler bulacaklar, iyi haller, azmettirme belki birkaç yıl yatıp çıkacak her kimse. kahverengi gözlü olduğu için yakılarak öldürülen birini duydunuz mu hiç? hayır çünkü bu bir benlik özelliği. peki transeksüellik. neden olduğumuz gibi yaşamamıza izin vermiyorsunuz? neden her seferinde yanınıza kâr kalıyor ölümlerimiz. sizi kim ideal insan profili ilan etti? kimse öldürülmek için doğmadı, herkes dünyada geçirebileceği birkaç güzel günün peşinde. hande'ninkini yaktınız. yakmadıklarınızı da ahlağınıza törenize kurban ediyorsunuz. ölüp gideceksiniz birgün, belki az sonra bilinmez. sizde mutlu olacağınız güzel dakikalarınızın peşinden koşun insanların bacaklarının arasında ne olduğuyla ve kimi siktiğiyle uğraşacağınıza. valla bakın, daha huzurlu yaşayacaksınız.
soyadından kelle bir hayata tutundu hande. dünya onu üzerinde taşıyacak kadar temiz değildi. nurlar içinde uyu.
diri diri yakıldığı gerçeğinin altında yüreğimin ezildiği kadın. cehennemi , dünyadayken yaşattılar bu gencecik kadına.
transfobisi olan her kişinin, üzerinde katil yazan, boynuna asılmış bir yaftadır her trans cinayeti. ve dahası, politiktir. birikmiş koca bir ahtır.
trans olduğu için gencecik iken yakılmış kadındır. bu toplumun nefretının kurbanıdır. nasıl bir nefrettir bu? bir insanı yakabilecek kadar nasıl bir nefrettir bu? hande'yi de bilirsiniz olaylı 2014 yürüyüşünde kendini tomanın önüne atan bir transtı, her zaman trans cinayetlerine tepki gösteren birisiydi. ama ses çıktı mı kimseden, hayır çıkmadı. çünkü özgecan gibi 1"masum" değildi, kadın değil, kız çocuğu değil bir dönmeydi! affetme sakın bizi hande, ben affetmiyorum kendimi sen de sakın affetme.
korkunçsun! dehşet saçıyorsun! her hareketinle, tavrınla ve duruşunla!

susabiliyorsan! okuyup geçebiliyorsan! umursamıyorsan! için biraz olsun sızlamıyorsa! biraz olsun olanlarda kendine pay biçmiyorsan çok korkunçsun!

mahallede komşum, sokakta arkadaşım, evimde ailem, soyumda akrabam, işimde patronum, herhangi bir yerde herhangi bir şeyimsen ve hala daha susuyorsan, sesin çıkmıyorsa, dehşet vericisin! korkunçsun!

nefretinden gözü dönmüş birinin, bir kadını ömrünün baharında yakarak katledebileceği bir vahşete sessiz kalman ne demek biliyor musun? dur anlatayım ne demek!

hande öldürülürken tam o anda ne hissetti diye hiç düşünmemek demek! acaba hayatındaki hangi en güzel ve en kötü an gözlerinin önünden geçti tam o anda katledilirken, canına kastedilirken diye hiç kendine sormuyorsun demek! acaba son kez aşağılandı mı, rahat bir oh çekemediği kısacık hayatında son duyduğu sözler yine transfobik/homofobik hakaretler miydi diye merak etmiyorsun demek! en kötüsü susuyorsan bu vahşeti onaylıyor ve çanak tutuyorsun demek! bir kadın katledildi!

belki her gün aynı sokakta yürüdüğün insan tarafından, belki çocuğunun servis şoförü, belki randevu aldığın diş doktoru belki belki belki… herkes suçlu! herkes şüpheli! çünkü herkes susuyor!

transfobiniz gözlerinizi kör etmiş! nefretiniz öldürüyor yahu! öl dü rü yor!

madem bu kadar nefret doluysanız gelin bu işi kökten çözelim mi? ister misiniz? lgbti+ bireyleri değil kendinizi katledin, yok edin! zira sizlerden ürüyor dünyaya yayılıyorlar! zira hepsinin aile geçmişine bakıldığında heteroseksüel ailelerden dünyaya geliyorlar!

madem soyumuzu tüketmek istiyorsun! önce kendinden başla! aksi takdirde alış!

evde, okulda, sokakta, mahallede, dünyada, her yerdeyiz!!!

susma haykır lgbti+ vardır!

#handekader
#transcinayetleripolitiktir
halen hiçbir sosyal ortamda bahsedilmesi korkutucu, üzücü ve öfkelendirici. ülkecek bitmişiz resmen. o kadar duyarlı kişiler, hiç yorum bile yapmadılar bu konuda. özgecan için üzüldüğümüz zaman sevinmiştim halbuki.
21 ağustos 2016 pazar günü saat 19:00'da farkındalık yaratmak adına tünelde eylem düzenlenecektir. lütfen katılım sağlayın gelebilecek arkadaşlar!

etkinliğin facebook linki;

https://www.facebook.com/events/196369117444708/?ti=icl
"çekiyorsunuz ama göstermiyorsunuz" diyip susmalarına tepki göstermişti, and olsun ki bundan sonra ki her sözüm, sesim hande'nindir!
yine herkese ve her şeye sahip olma erkekliğinin ve toplumsal samimiyetsizliğin ürünü bir cinayet.
direnişci bir kadındır.ölümü vahşet kelimesini bile anlamsızlaştırıyorlar.biliyorum katillerin yakalanmayacak.belki korunacaklar.rahat uyu öfkesi kadar kendi de güzel kadın.sen bize öfkeni miras bıraktın.wallahi senin ölümüne sebep olanlar ve onları yakalamayanlar her can verdiğinde içime su serpilecek!!
kendi boktan erkek güçlerini göstermek için her türlü kadınların canlarına kast eden zihniyetin canını aldığı bir kadın daha. trans olduğu için kimse buna ses çıkarmıyor. canını aldığınız her trans için bunların öcü alınacaktır. trans cinayetleri politiktir.
bu öncelikle duygu cinayetidir. kardeşimin bedeni değil belki de hayalleri yakıldı. ama şundan eminim ki ruhu hep diri kalacak. aptal, zekası çürümüş kindarlar bir gün bu ahmak tavırları yüzünden er ya da geç kendi pisliklerinde boğulacaktırlar. inanıyorum ve her ne olursa olsun kadın cinayetini kınıyorum.
bu vahşi cinayet sonrası başlatılan imza kampanyası;

hande için adalet istiyoruz!

http://www.change.org/p/bir-kad%C4%B1n-y...

-----------------------------------------

ayşe arman'ın yazısı;

trans olduğu için mi kimse sesini çıkarmadı bu vahşi cinayete!

http://sosyal.hurriyet.com.tr/Yazar/ayse...
çevirmen olmayı çok istemiş fakat okulda gördüğü ayrımcılık sebebiyle eğitimine devam edememiş hande. zorunlu seks işçiliğine itilen hande önce kaçırılmış, darp edilmiş, dövülmüş, tecavüze uğramış, öldürülmüş ve yakılarak bedeni yok edilmeye çalışılmış. böyle acılar artık yaşanmasın. bu politik cinayetlerin artık önüne geçilsin. işte bunun için chp'nin çağrısıyla, lgbti stklar hande için tbmm'de basın toplantısı düzenlediler.

(ebru'nun konuşması)
(ayta'nın konuşması)
hande kader in yakılarak öldürülmesi nefret suçudur. tercihleri, bireyin özgürlüğüdür, yaşam hakkı kutsaldır. (bkz: trans cinayetleri politiktir) !
yamulmuyorsam özgecan'dan 1 yaş küçüktü. özgecan'da bizim canımız ama ne yazık ki kimse bu kadının arkasında durmadı. internette bir kaç gülen fotoğrafını gördüm. her şeye rağmen gülebiliyordu. çevirmen olmak istiyormuş. başımız sağ olsun.
  • /
  • 2