hayatsız kadın ayşe

alper uruş'un yazdığı ayşe tükrükçü'nün hayat mücadelesini anlattığı kitabı.


“ayşe tükrükçü'nün anıları adeta bir ibret dersi niteliğinde? onları okurken, 27 yıl öncesine döndüm ve gözlerimin önüne, soğukoluk’taki fuhuş bataklığının görüntüleri geldi. o tarihe kadar küçük yaştaki kız çocuklarının kandırılarak, meşrubatlarına uyku ilaçları katılarak kaçırılıp, adeta birer seks kölesi gibi fuhuşa zorlandıkları soğukoluk’ta, acımasız kadın tacirlerinin egemenliği sürüyordu. trt nin tek kanallı televizyonunda haberimiz yayınlanınca türkiye ayağa kalktı, seks kölesi çocuklar kurtarıldı ve bataklık kurutuldu. insanlıktan nasibini almamışların adeta bir meta gibi kent kent dolaştırıp genelevlere pazarladıkları ayşe tükrükçü’nün yaşadıkları fazla söze gerek bırakmıyor!
yaşadığı acı gerçekleri toplumla paylaşma yürekliliğini gösteren ayşe tükrükçü'yü kutluyor, genç ve değerli meslektaşım alper'e de, kanayan bir toplumsal yarayı tüm açıklığıyla dile getirdiği için teşekkür ediyorum.”

uğur dündar


“kader, büyük konuşanlarla, ısrarlı inatçıların ders aldığı örneklerle doludur. hayatlarının tüm dizginlerini ellerinde tuttuğunu zanneden hemen herkes, hiç sekmeksizin nasibini almıştır, hak ettiğini bulmuştur, hayatlarında. 'ben hayatı avucumun içinde taşırım' derken, birdenbire ' ben' diyeni alt etmiştir hayat ne yazık ki...
ayşe tükrükçü, kader içinde kaderci olmamış, hayata sıkı sıkı sarılıp onu kendi zindanına çekmesine izin vermemiştir. iradesini ve çabasını kutluyorum. bu kitap hayatın ta kendisidir, çok ders vardır, gerçektir. gerçekler acı ve ağır olsa da...”

esra ceyhan