hdp

oyumu severek verdiğim, a q p ye karşı ciddi bir alternatif olarak gördüğüm, eşbaşkanı selahattin demirtaş a ayrı bir sempati ve hayranlık duyduğum siyasi parti. pkk ile bağlarını bir türlü kopartamadığı için güven veren parti görünümünden uzaklaşmıştır ama gene de barış dilini en çok kullanan partidir.
hem akp'ye hem de apoya teslim olmuş, 7 kocalı hürmüze dönmüş.
chp gibi, sedat peker'e oturaklı bir misilleme veya yanıt oturtmaktan aciz.
bütün umutların bağlandığı ama ne yazık ki o başlardaki sağlam, dandandan çizgisini sürdürmeyi başaramamış partidir. ellerinde çok güzel bir fırsat vardı ama hiç oldu. gene de oy verdiğime hiç pişman değilim.
sedat pekmez hakkında soruşturma açılmasını isteyen partidir.
tabii, sultanahmet katliamında*, meydana ambulanslar gelmeden yayın yasağı gelen bir ülkede, kimsenin bundan haberinin olmaması gayet doğal.
kuzey kore'ye döndü ülke. ülkenin ahvalinden haberin olsun diye haberleri izliyorsun, ama big bıradır'ın emirlerinden başka bir şeyle karşılaşmıyorsun.
en karanlık fantazilerimde bile böyle bir ülke yok yeminle.


edit:
selo başgan, bunu okuyorsan bir zahmet bana ulaş, tu çavê minî! konuşmamız gereken şeyler var.
sanırım 7 haziran seçimlerinde topladığı tüm kredileri bozuk para gibi harcamış partidir.
partide başa kim geçiyorsa tutuklanıyor, eş genel başkanlar, parti sözcüleri vs. nasıl bir sessizleştirmedir, baskıdır. tutuklananların da davalarında hatrı sayılır bir suç da yok gibi görünüyor. mhp'nin dağılmasından sonra mecliste en çok vekili olan 3. partiyi de bu şekilde vekilliklerini düşürülerek bitiriyorlar.
teroristleri destekliyor
kürt kardesimin hakkini savunmuyor
pkk ya bogun eymistir öcalana bas gosteriliyor
samimi olsalar baris konusunda pkk ile baglantilarini koparsalar benim kurtlerle kurtceyle derdim yok fakat onlari kullanip sosyalist bir kisveyle kurt vatandaslarimizi somururlerse o zaman affim yok...
izmir milletvekili adayları lgbti haklarını savunacağına dair taahhütname imzalamış parti. el altından değil açıkça savunma girişimleri takdir edilesi. diğer partilere de örnek olur umarım.
http://kaosgl.org/sayfa.php?id=25937
devlet bahçeli tarafından kamilen itlafı gereken bir siyasi haşere sürüsüdür diyerek hedef gösterilen türkiyenin en büyük üçüncü partisi.
milyonlarca vatandaşın oy verdiği ve temsil edildiği bu partiye olan katliam çağrısı muhalefet tarafından yeterince kınanmadı maalesef.
muhalifleri her fırsatta yargıladıkları halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçunu katliam çağrısı yapan bu mikroba tabi ki uygulamayacaklar.
oy veren herkesin terörist ilan edildiği parti. lgbt hakları konusunda açık açık destek veren, her kesime hitap eden bir oluşum. maalesef ki 5 yıldan fazladır sistematik olarak medya ambargosuna uğruyor. televizyon programlarında hdp, hdp'siz tartışılır her zaman. eline fırsatlar verilse çok güzel işler başaracaklarını düşündüğüm ve oy vermekten asla pişman olmayacağım partim.
kurulduğu günden itibaren günümüze kadar olan süreçte üzerinden ciddi sosyolojik çıkarımlar yapılabilecek bir parti.

akp çatlaklardan, siyasi iktidarlığın yetersizliğinden beslenerek ortaya çıkan, gelişen bir parti. fakat yüzdelik kısmında hepimizin bildiği üzere sağ ve radikal cenahi temsil etti bu zamana kadar. mevcut ideolojisi baskı ve dayatmaya dayanan bir parti olduğu su götürmez bir gerçek.

hdp nin ise yükselişi bu baskı ve dayatmaların artmasından sonra başladı. öyle ki nice sanatçıları kendilerine çeken, sadece kürtleri değil -lazı, çerkezi,avşarı,ermenisi hatta daha detaya ve tekele inerek lgbtsi, vegani, feministi vb. oluşumları- hayat çizgilerini tek paydaya, aynı yola sığdırmaya çalışan "bütünleyici bir parti" imajiyla çoğu kişinin oyunu alabildi.

aslında türk insanının istediği, aradığı can suyu buydu. bu çizgide ilerleyebilseydi inanin bugün bu partinim iktidar olmaması için hiç bir sebep yoktu.

fakat hdp yönünü kürt milliyetciliğine çevirdiği andan itibaren farklı kesimlerden aldıği oyları kaybetmeye başladı. bütünleyici etkisini kaybetti ve ondan önce olan parti gruplarından bir farkı kalmadı.

aslında yapması gereken şey bu çizgisini hiç bozmamaktı. asli amaçları sadece kürtleri değil, lgbt bireylerini, sanatı-bilimi önemseyen, halkın içerisinde ufakda olsa her görüşü, duruşu ve hayat felsefeni benimseyen bir parti olarak kalmalıydı, başaramadı.

ama yaptıkları şey artık bu ülkede kürtlerin bile inanmadığı kürt mağduriyeti oyununu sürdürmekten öteye gidemez oldu. üstüne pkk ile olan bağlantıları, öcalan sempatizanlığı, devletin ters çıkarlarına yönelik hamleleri desteklemeleri iyice hdp yi düşürmüş durumda. bu saatten sonra da isteseler yine bu imaji düzeltemezler.

deli bir fırtınaydı hdp geldi, esti, gitti.

not: mevcut entry sadece kişisel görüşlerimi yansıtmaktadır. oy veren ya da destekçisi olan suserlerimize yönelik bir saldırı aranmamalı, hatta canım, kanım olduklarını özellikle belirtmek isterim.
hdp iyidi evet ben de destekledim başta ama geçti bitti çok bozdu diyenler tam da iktidarın istediği insan tipi. inanın bana akp ye körü körüne tapan oy veren çomarlardan daha tehlikeliler bu insanlar.
kaç yıldır baraj altına itmek istedikleri bu partiyle tam da yaratmak istedikleri bu algıyla savaşıyorlar. ortada 2 genel başkanının yıllardır tutsak tutulduğu, binalarının ateşe verildiği, tüm seçilmiş belediye başkanlarının terörist ilan edildiği, kayyum atanarak kovulduğu, içeri atıldığı bir parti var ki seçim öncesi ysk tarafından seçilebilecekleri kabul olmuş insanlar hepsi. bunları konuşmak dururken birileri size hdp'nin lostun sonu gibi bozduğunu söylüyorsa ona osman baydemirin meşhur sözleriyle hitap edin derim.
insanlar mücadeleleri için özgürlüklerinden feragat etmiş, işkencelerden geçmiş, her baskıyı göze alıp senin asla cesaret edemeyeceğin bedeller öderken bu ılık götlüler klavye başında beceremediler, başarısız oldular diye maval okurlar kıçlarını kaşıya kaşıya. ciddiye almayın.
desteklersin desteklemezsin, yapılan bu kadar haksızlığı görünce kimse çıkıp ''bu partiye yapılan nedir kardeşim? ne yapıyorsunuz siz? hdp seçmeni kardeşlerimin siki kutu kola gibidir! bizi karşınıza almayın, bakın her gece yeminler ediyorum bıçak kemiğe dayandı'' demez bu cesareti kendinde bulamazsa yarın öbür gün benzer suçalamalarla yalnızlaştırılıp... üff yazarken sıkıldım.

karikatür: desteklediği parti ülke için zararlı mı yararlı mı bir türlü karar verilemeyen hdp seçmenine gelsin.
akp+mhp adlı çetelerin kurduğu kontrgerilla ittifakının ötekileştirerek günah keçisine dönüştürdüğü siyasi parti.
yine ve yeniden bir kapatılma süreciyle karşı karşıya.
söylenecek ve yazılabilecek ve savunulabilecek ve kitlelere öğretilebilecek herşey söylendi, yazıldı, anlatıldı ve paylaşıldı aslında...
söz biteli çoooook uzun zaman oldu.
sözden anlamaları mümkün değil, çünkü, misyonlarına ve amaçlarına uygun değil.
bugün hdp, yarın chp olabilir.
muhalif olan herkesin terörist sayıldığı dönemlerde, faşizmin en karanlık noktasına erişmesi umudu körükler. bilinir ki, gecenin en karanlık noktasından sonra daha karanlığı yoktur; o dibe ulaşmadıysak henüz, vay halimize. yok tam da o civarlardaysak, ışığın yükselmesini engellemek mümkün olmayacaktır...
hadep, dehap, bdp, dtp, hdp hayır partiyi kapattığınızda ne oluyor ne geçiyor elinize. oy veren kitle bu partiden ve savunduğu görüşten vazgeçecek falan diye mi düşünüyorsunuz. türkiye'nin 3. büyük partisini kapatmak ki eş genel başkanları hali hazırda cezaevinde rehin tutulurken bunu yapmak türkiye'ye ne kazandırır.
küçük ortak bahçeli'nin yoğun isteği üzerine kapatılmaya çalışılan siyasi parti. yıllardır kapatıyorsunuz ne değişiyor, geçmişten hiç mi ders çıkarmıyorsunuz!

meclis'te onur haftasına selam çakmışlar iki gözümün çiçekleri

  • /
  • 2