hülya koçyiğit

1947 doğumlu, türk sinemasının duayen kadın oyuncularından biri olan ve güzelliği ile hala konuşulan, sempatik, kızı ve torunu olan bulgaristan göçmeni mükemmel bir insan. en son evhamlı bir anne olarak turkcell reklamlarında boy göstermiştir.
şu saatten sonra hakka yürüdüğü gün twitter'da kısa bir süre tt olmak dışında başarabileceği pek fazla bir şey kalmamış bir hanım. kredisini çoktan tüketti.
hazımsız fesat tek tip oyuncu... birkaç sene önce türkan şoray'ı ne kadar kıskandığını atilla dorsay gecesinde "atilla'nın gözdesi her zaman türkan'dı" diyerek kusmuş kişi.
filmlerindeki masalsı hava beni hep büyüler. ruhuma iyi geldiğini hissederim. oyunculuğu gerçekçi mi tartışılır! fakat önce gerçekçi olması gerekir mi o tartışılmalı. zira o bir peri kızıydı hayatlarımıza dokunan, iyi izler bırakan, dramı ve komediyi harmanlayarak yüreğimizi sarıp sarmalayan.
başlığı görünce öldü galiba diyip girdim, ölmemiş üzüldüm.
gelin ve susuz yaz filmlerindeki oyunculuk performansı oldukça iyi olan kadın oyuncu. yeşilçam'daki diğer kadın oyunculardan farkı, sanat filmi yapan türk yönetmenlerin onu seçmiş olmasıdır. o dönemin auteur yönetmenlerinin bir bildiği var demek ve hülya koçyiğit'i seçmekte oldukça haklılar.
en sevdiğim filmi yarın başka bir gündürdür.... bir film düşünün ki içinde kendi klişelerini yıkacak! spoiler vermek istemiyorum ama bir erkekle bir kadının arkadşlığı anlatılır bu filmde, illa her bir araya gelen erkekla kadın aşık olmak zorunda değildir mesajı verir, güzeldir... yeşilçamn en sevdiim aşk filmlerindendir...