hülya koçyiğit

1947 doğumlu, türk sinemasının duayen kadın oyuncularından biri olan ve güzelliği ile hala konuşulan, sempatik, kızı ve torunu olan bulgaristan göçmeni mükemmel bir insan. en son evhamlı bir anne olarak turkcell reklamlarında boy göstermiştir.
şu saatten sonra hakka yürüdüğü gün twitter'da kısa bir süre tt olmak dışında başarabileceği pek fazla bir şey kalmamış bir hanım. kredisini çoktan tüketti.
hazımsız fesat tek tip oyuncu... birkaç sene önce türkan şoray'ı ne kadar kıskandığını atilla dorsay gecesinde "atilla'nın gözdesi her zaman türkan'dı" diyerek kusmuş kişi.
filmlerindeki masalsı hava beni hep büyüler. ruhuma iyi geldiğini hissederim. oyunculuğu gerçekçi mi tartışılır! fakat önce gerçekçi olması gerekir mi o tartışılmalı. zira o bir peri kızıydı hayatlarımıza dokunan, iyi izler bırakan, dramı ve komediyi harmanlayarak yüreğimizi sarıp sarmalayan.
başlığı görünce öldü galiba diyip girdim, ölmemiş üzüldüm.
70lerin ortalarında bülent ersoy'a zeki müren'e rakip olarak assolist yapılan oyuncu. sanırım türk müzik tarihinde bundan daha büyük bir ego ekşimesi ve torpil olayı yaşanmamıştır. filiz akın ve fatma girik de aynı yoldan gitmiş ama assolist olmayı başaramamış assolit altı olarak sahneye çıkmışlardır. assolist olarak ya da assolit altı olarak sahneye çıkmaya ikna edilemeyen tek isim türkan şoray'dır.

sinemada 1 yılda kazandığı parayı gazinolarda 1 gecede kazanan koçyiğit, 70lerin ortalarından itibaren sınırlı sayıda sinema filminde oynamaya başlamıştır.

kimseye bir partiden olma borcu olmayan vasat altı sanatçıdır.