iğneada

yetkililerce, 3. nükleer santralin yapılacağı yer olarak açıklanmış yer, belde, bir doğal güzellik...
her zaman olduğu gibi, ülkemizde yine doğanın katledilişi...
bir nükleer kaza, sızıntı sonrası sadece yapıldığı yeri değil, istanbul'un kuzeybatısında olduğu için, rüzgarlarla istanbul'u da tehlike altına atabilecek bir santralin yapılacağı güzelim doğa parçası iğneada...
yazık.

iğneada'yı şu siteden tanıyabiliriz: http://igneada.com

--- spoiler---
konum olarak, karadeniz’in en batısında, trakya’nın ise en doğusunda, çok geniş koyu olan, istrancaların (yıldız dağları) yemyeşil ormanı, karadeniz’in mavisini, meşe ormanının yeşilini harmanlamış doğa harikası bir beldedir.

insanın yaşamı boyunca doğal güzellik adına görmek isteyebileceği hemen hemen tüm güzellikleri barındırabilen cennetten bir köşe adeta. denizi, ince kum sahili, uçsuz bucaksız ormanı, gölleri, dereleri ve temiz havasıyla tam bir doğa harikasıdır iğneada.

her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahiptir.

özetle,
iğneada deyince akla;
* masmavi karadeniz
* yemyeşil uçsuz bucaksız orman
* 20 km den uzun ince kum sahil
* balık ( palamut, istavrit, hamsi ve diğerleri)
* oksijen çadırı gibi temiz hava
* 7 tane koruma altında göl
* kuş cenneti
* sakin, huzurlu bir tatil
* orman ba
* organik bahçe tarla ürünleri ve daha bir çok güzellik.

iğneada doğal yönden ne kadar güzelse, maalesef biz insanoğlu o güzelliği harab etmek için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz.

lütfen iğneada’mızı temiz tutalım, koruyalım,
başka iğneada yok…
--- spoiler ---

(bkz: nükleer enerji)
(bkz: çevrecilik)
sıra trakya'ya geldi anlaşılan. kırklareli'nin muazzam sahil kasabası, tecavüz edilmemiş nadir ülke kıyılarından biri. memleketimin el değmemiş doğasına sahip yerlerindendir. kesinlikle sahip çıkılması gereken bir yer. yıldız dağları ve dupnisa mağarasına yakın. eğer bir santral gerçekleşirse büyük bir doğa katliamına sebep olunacak.
görülebilecek en temiz denize sahip olan yerdir. çok sakindir aynı zamanda gidilecek eğlence mekanı yoktur. 2 defa gitmişliğim var birkaç sene öncesinde. dupnisa mağarası kesinlikle görülmesi gereken yerdir. lotr bölümlernin bir kısmı sanki orda çekilmiş hissi verir.

longoz ormanlarındaki göllere de ulaşmak oldukça zordur. bunun yerine siz edirne/erikliyi tercih edin.
acaba trakya'ya ne zaman el atacaklar diyorduk ki sonunda haber geldi. öyle bir yer düşünün ki doğası on numara olsun siz gidip nükleer santral yapın. biz ülkece adama pes dedirtiriz.
böyle bir zihniyeti yarattığına tanrı bile pişman!
mersin'deki akkuyu gibi, ülkenin en bakir ve mükemmel doğası olan ve akp'ne muhalif olan bölgelerini bilerek ve inadına seçmiyorlarsa, ben bir bok bilmiyorum!!

yine her zaman ki gibi kargaşadan faydalanarak nükleer santrali dayattılar.
bizim balkonda saksı var, oraya ne zaman geliyonuz? çayı koycem.