ilk pasif olma hikayesini anlatan youtuber

içeriklerinden ve videodaki tavrından tahmin edebildiğim kadarıyla henüz kendini yeni keşfetmiş, hissettiklerine, yaşadıklarına yeni yeni anlam vermeye çalışan bir çocuk.

bu videoda asıl konuşulması gerekenin böyle bir şeyi neden paylaştığı, bunun çok özel olması gerektiği gibi şeyler olduğunu düşünmüyorum. zira bunlardan önce karşımda sıkışmışlık hissi yaşayan bir çocuk görüyorum. bu çocuk sıkışmış, bu yaşına kadar toplumdan öğrendikleriyle, inandıklarıyla olduğu kişi, olduğu şey arasında sıkışmış. yüksek ihtimal şu an böyle bir süreçten geçiyor. diğer videolarından da anladığım kadarıyla henüz çevresine yeni yeni açılıyor, zaten bu videoda da arada kapıdan gelen seslere dikkat etmesi, bazı şeyleri anlatırken sesinin kısılmasını buna bağlıyorum. ve bu süreçler bana oldukça tanıdık geldiğinden açıkçası bu çocuğu pek yargılayamıyorum.

yani şu an bunları yazarken totodan sallama tespit yapıyormuşum, tepeden tepeden konuşuyormuşum gibi hissediyorum ama incelediğimde böyle bir izlenim verdi bana. onun için işlerin yolunda gitmesini, ona bir şeyler katabilecek, öğretebilecek, farkındalık kazandırabilecek, yaşadığı sürece iyi gelebilecek insanlarla karşılaşmasını ve en önemlisi bu video yüzünden kötü niyetli birilerinden zarar görmemesini diliyorum.
bence bu tarz insanlar eşcinsel olgusunu çok yanlış yansıtıyor. şahsen bizim ülkedeki onur yürüyüşlerini de desteklemiyorum çünkü etik olmayan davranışlarla hakkımızı savunuyoruz. bir ülkede devrim yaratmak bana göre başarılarla ve eğitimle oluşacak bir şey, fakat bu da hiçbir zaman olmayacağı için en iyisi kendinize dikkat etmektir.
konuya hakim olmadan hakimmiş gibi çekilmiş bir video. bu videoyu izleyen daha deneyimsiz ve kendini kabul etme evresinde olan genç lgbti bireyler için de kötü bir örnek. cümle düşüklükleri, ifade eksiklikleri izleyeni yoruyor. açıkçası beni yordu ve 5. dakikadan sonrasını izleyemedim. sıkışmışlık yaşadığı noktalar cidden çok fazla. ilk nokta "acıyor" konusu. sana acı veren bir şeyi neden istersin ve kabul edersin ki? bunun önüne geçebilmek için yöntemler yok mu? bu deneyimi yaşamayanlar için bu kısım oldukça ürkütücü değil mi? ikinci nokta ise inancının içinde sıkışıp kalması. pasif olmak günah, eşcinsellik günah dersen zaten en başında kendine sonra da çevrene eziyet etmiş olmaz mısın? bir de o eist değil.

önce kendini kabul edip sonra bilgi birikim edinip bu video çekmeyi ve yayınlamayı düşünseydi daha mantıklı bir hareket olurdu. katkı sağlamak yerine baltalamak tam anlamıyla bu olsa gerek. öte yandan evet sırf bu videoyu çekti diye umarım başına bir şey gelmez.

(bkz:cesur kacav)
bu çocuk çok küçük ve 16 dk boyunca saçmalamış. bence böyle özel şeylerin herkesle paylaşılmaması lazım. zaten toplumumuzda eşcinsellik=sapıklık şeklinde bir algı var. bu algıyı tamamen tasdik eden bir video olmuş. çocuğu suçlayamıyorum çünkü yaşı küçük geldi bana. daha bilmediği çok şey var ve düşünceleri çatışma halinde.
youtube'ta ilgi çekmek için daha ne kadar ileri gidilebilirki.
insanın; eğer tehdit altındaysan kulağına, saçına falan dokun diyesi geliyor. zira bir insan böyle bir videoyu ancak bu şartlarda paylaşabilir.

umarım gerçekleşmez ama bu video gelecekte hep karşısına çıkacak ve normal bir hayatı olmayacak. üzücü bir durum. hemen sil diyeceğim de muhtemelen birileri indirdi, paylaştı bile.
videosunu ilk kez burada görüp izlediğim youtuber. videoda anlattıklarını dinlerken kendi kendime "cesur çocukmuş" dedim. video biterken baktım, kanalının ismi de cesur'muş zaten.
sırf, herkese açıkça anlatılması zor olduğu düşünülen bir şeyi paldır küldür anlatabildiği, bunu yapmayı seçtiği için saygı duydum. izleyen insanları gerebiliyor olması bile insan kültürünün, ataerkil anlayış düzeninin bir ayıbı. bu sebeple kendisinin yaşam tarzını açıkça anlatırken, çevreden aldığı edinimler ile kendi iç dünyasında oluşturduğu çelişkili halleri doğal akışı bozmamaya çalışarak göstermesi beni çok rahatsız etmedi.
kendim dinsizim diye, başkalarının —benim gereksiz bulduğum bir anda— din hakkında konuşmaya başlamasını yadırgayabileceğimi düşünecek değilim.

yalnız izleyecek olan gençlere verdiği mesajın yalınlığı, onları salak yerine koymaya çalışmaması falan hoşuma gitti. tabii izlenmek için çektiği bir video olması, videonun bir misyon taşımayacağı anlamına gelmez.
cinsel ilişkide edilgenlik utanılacak, aşağılanacak bir şey olarak görülüyorsa, böyle videoların daha da fazlalaşması gerektiğini düşünüyorum.