ilk taşı günahsız olan atsın

günah işlediğine inandıkları bir kadını linç etmeye çalışan yahudilere isa nın söylediğidir. ana teması empati olan gayet insancıl bir cümledir.
kim günahsız kaldı ki??? herkes günahkar.
insanların hep saf ve temiz kalabildiklerine olan inançlarını da sorgulayan güzel bir ifade. herkes ucundan bucağından kirlenmiştir mutlaka.
yalnız isada ne fitneciymiş. herkesi günahkar ilan edercesine göt etmiş.
insanları acımasızca eleştirenlere, ufacık bir açık bulunca düşünmeden çamur atanlara gelsin bu cümle. ayıpları ortaya çıkartma meraklısı dedektif bozuntularıda aynı şekilde nasiplensin. koskoca bir ayna asmalı insan vicdanına, zaman zaman sormalı o aynada kendine bakıp. şayet kendisi sütten çıkmış ak kaşık değilse, başkalarının hatalarını bırakıp kendi sorunlarına çözüm aramalı.
eğer günah işlemediysek istediğimiz gibi yargılayabileceğimiz anlamı çıkabilen cümle. doğrusu ilk taşı hiç günah işlemeyecek olan atsın olmalıydı.
kıyamam ki ben. elim gitmez. hakkımı devredebiliyor muyum?
öyle bir toplumda yaşıyoruz ki herkes sütten çıkmış ak kaşık sanıyor kendisini. linç kültürümüzde yargısız infaz ettiğimiz insanlar için ciddi ciddi ilk taşı günahsız olanınız atsın desek ben daha masumum diye linç edilen kişiyi bırakıp birbirini taşlayacak bir toplum...