iskender paydaş

uzun saçın yakıştığı tek insan evladı.
kenan doğulu nun bir klibinde gayet aktiftir. son hali gayet hoş olmuş. kilo da almış hatta.


müziğin en büyük üstatlarından bu işin mutfağında yetişmiş, bu ülkede kayahanın dinlenebilir olduğu zamanlardaki albümlerine imzasını atmış, bir mirkelam gerçeğini ortaya çıkarmış, şebnem ferah'a el etmiş, her türlü müzik ortamında en üst sıralarda yer almış, parmağını değdirdiği müzik albümünü uçurmuş, geçen sene "zamansız şarkılar" albümünü çıkarmış ve akabinde konseptini sahneye taşımış büyük müzisyen. saygıyla eğiliyorum, bu arada sanıyorum 150 kilo filan olmuş. arkadaşım şebnem keskin onun grubunda program yapıyor her cuma gecesi taksim, mask'ta.
yıl 1989, televizyon'da eurovision seçmeleri var, kayahan çıkmış, kayahan o sıralar öyle böyle değil acaip popüler olmuş. şarkısı ve melankoli, şarkı harika, arkada demet sağıroğlu'nun "naran naran" diye vokali insanın aklını alacak denli güzel, tabii ki de ekrana yapışmış izliyorum. yalnız arkada elinde akordeon ile uzun sarı saçlı bir afet-ül devran var, son derece cool bir şekilde müziğe katılıyor. işte orada kilitleniyorum. ya yok böyle bir güzellik işte. adam aklımı başımdan alıyor, çok cool, çok yakışıklı, ve çok gizemli. kim lan bu? tabii o sıralar ilkokula yeni başlamış bir veletim, ne bileyim. geçiyor gidiyor, zaten kayahan kazanamıyor. bu adam benim için hayal mi gerçek mi, türk mü yabancı mı bilinmez şekilde çocukluk yakışıklısı olarak kalıyor. ta ki, yıl 1995 mirkelam çıkana kadar.

şimdi bu adamın über dobişko birisine dönüşmesi üzücü valla. oysa gençliğinde adam öyle böyle değildi ya.

edit: burada aynı şarkıyı, bu sefer iskender abi tumba çalarken buldum. ben çok iyi hatırlıyorum ama o geceyi, akordeon çalıyordu.

gzone'daki röportajındaki "bence lgbt hakları için lgbt olmayanların yürümesi öyle olanları küçümseyici bir tavır. ben kimim ki lgbt için destek verecek ve yürüyecek kadar kendimi onlardan daha üstün kabul edeyim?" sözleriyle kaş yapıyım derken göz çıkardığını düşündüğüm müzisyendir. biz burada özgürlük mücadelesi veriyoruz, yasalarca herhangi bir korumamız yokken ve eşit sayılmıyorken lgbt bireyler ile yürümek bizleri aşağı görmek değil, bizlerle eşit olduğunu ilan etmektir.