jane birkin

1975 yılına ait canlı performansı bi çok sanatçıya bile ta çıkartır:ayrıca bu kadın gerçekten tanrıça bi sanatçı.
twitterda ansızın anasayfama düşen kadın. hakkında bildiğim tek şey güzelliği ve seksiliği. gerisiyle pek ilgilenmedim zaten. jane birkin beni acil ara.
oyunculuğu ve (bildiğim kadarıyla) aktivistliğinin yanı sıra; hermes'in yıllardır gözden düşmeyen, uğruna insanların aylarca, yıllarca sıra beklediği "birkin" çantasının çıkış noktasıdır kendisi. şöyle de bir hikayesi vardır çantanın:

bir paris-londra uçuşunda hermes'in o zamanki üst düzey yöneticisi jane birkin ile yan yana koltuklara denk gelirler. konuşurlarken jane kızımız (tabi o zaman bohemlikten, aktrislikten akıyor) dert yanmaya başlar, işte piyasada aradığım gibi her şeyi içine alan-zevkime göre, omzuna tak-çık bir çanta yok diye. bütün yolculuk boyunca tasarımı hakkında konuşurlar ve hermes 1984'te bunun üzerine "o" ikonik çantayı üretir. fiyatları (materyaline göre) 5-6 sene önce 4.000£-50.000£ olan, o zaman bu zamandır da gözden düşmeyen çanta, çok uzun yıllardır da statü göstergesi haline gelmiştir.

en son birkaç ay önce jane birkin, yılan derisi modellerin yapımındaki hayvan haklarına yönelik ihlallerden ötürü peta aracılığıyla adının çantadan kaldırılmasını talep etmişti.

ayrıca, lars von trier'in demirbaşlarından charlotte gainsbourg'un annesidir kendileri.