kadın olmak

erkek olarak günümüz dünyasına doğmuş olmaktan elde edilen üstünlüklerin, hakların ve kolaylıkların hiçbirine sahip olmamak demektir.
o da yetmezmiş gibi, erkeklerin gerisinde kalan yaşam koşullarına ve cinsel istismara maruz kalmaya mahkum olmaktır.
cinsel olarak beni cezbetmeseler de hayatımın, düşünce yapımın, dünya görüşümün ve bugünkü dünyanın yarısıdır, tamamlayıcısıdır, tüm sosyo-ekonomik yapıların olmazsa olmazıdır onlar. o yüzden kadın olmak, aynı zamanda insan olmaktır!
dünayı, hatta evreni, kurtaracak enerjiyi taşıyan canlılar olmaktır.

farkında değiller pek sanki... hala ya erkek güdümündeler, ya da erkek öykünmecisi.
kadın olmak deyince aklınıza ilk ne geliyor? ya da kadın olmak sizin için ne ifade ediyor?

güzel bir vücut, dolgun göğüsler, sütun gibi bacaklar, uzun saçlar. evet toplumumuzda kadın deyince akla ilk gelen ve istenilen şey bu değil mi.

benim için kadın olmak güçlü olmak demek. fiziki biçimde sorulacak olursa cevaplayamam herhalde. çünkü benim için fiziksel olarak bir cinsiyet yok. yani sakallı kadın da kadındır benim için, saçlarını boyatıp kaşlarını alan bakımlı bir erkekte bir erkektir benim için. bir insan kendini ne zaman kadın olarak hissederse o zaman kadındır. bu dünyaya erkek bedeni ile gelebilirsiniz ama ruhunuz kadın ise hiçbir şey sizi değiştiremez.

peki neden toplumda kadın bu durumda? neden güçsüz, aşağılanabilen, dövülebilen bir şey.
neyiz biz box torbası felan mı.
şimdi diyeceğim ki dinden sebep. ama dünyanın her yerinde bu böyle.

sırf cinsel objeleri yüzünden mi böyle acaba. yoksa kadınlar kendilerini bu zamana kadar hep ezdirdi mi. fiziksel olarak erkek daha güçlü diye mi ezdi. halbuki bir erkeği doğuran kadındır değil mi? kadına saygısı sonsuz olmalı.

evet şu dakikadan sonra geçmiş olan şeyleri değiştiremiyoruz. geçmişteki tecavüzleri, öldürülmeleri, şiddetleri.
ama hala yaşıyoruz ve zamanımız var öyle değil mi. o halde bir şeyler yapalım. kadın olarak susmayalım. bir erkek olarak da susmayalım. bunca yapılan şeylere izin vermeyelim. bir olalım. birlik olalım.
yanı başımızda olan bir şiddete susmayalım. minibüste, otobüste her nerede olursa olsun gördüğümüz bir tacize göz göre göre devam etmesine izin vermeyelim. bunca insan sustuğu için bunca insan bu kadar rahat. bunca insan buna izin verdiği için bunca insan bunu yapmaktan çekinmiyor. bir insan olarak hiçbirimiz böyle sürsün istemeyiz. size demiyorum her allahın günü eylem yapın, protesto edin. hayır. çok basit. sadece çevrenizde olan bitene susmayın. bu kadar.