karataş

aslında birkaç bölümde incelemek mümkün
a-tarih bakımından;
adana ilçesi karataş m.ö. 1900'lü yıllarda arvaza ve huri krallıklarının, m.ö. 1530'lu yıllardan sonra da hitit krallığı'nın idaresine girmiştir. m.ö. 1200'lerde önce kue, sonra da asur krallığı'na geçmiştir. bilinen yazılı eserlerin çoğu kue krallığı zamanına rastlamaktadır. karataş sırası ile pers, selevkos, roma, bizans, islam arapları ve selçuk türkleri devirlerini yaşamıştır. antik devirlerinde "magarsus" olarak bilinen bu yöre, ortaçağlardan itibaren "karataş" olarak bilinmektedir. coğrafi durumu itibarı ile ilkçağda büyük önem taşıyan bu müstahkem şehir, aynı zamanda ceyhan nehri boyunca sıralanan mollos, mopsuhestia, hemite ve asitavandaya şehirlerine de bir kilit ödevi görmekteydi. mopsuhestia'nın kurucusu olan mopos ile anflokoz'un m.ö. 1181 yılındaki mücadelelerine sahne olduğuna göre, kilikya'nın önemli liman şehri olan karataş, mopsuhestia (misis) gibi çok eski devirlerde kurulmuş bir şehirdir. günümüzde karataş 1986 yılında yüreğir ilçesinin kurulması ile birlikte, köylerinin büyük bir kısmı yüreğir ilçesine bağlanmıştır. bir bucak, 46 köyü vardır. 2000 yılı nüfus sayımına göre toplam nüfus 32.375'dir. ilçe merkezinde 9.189, belde ve köylerde 23.186 kişi yaşamaktadır. ilçenin yüzölçümü 922 km2'dir
b-halkı bakımından
halkı oldukça sevimli, sıcak kanlı, misafirperver vs.vs. gelebilmektedir fakat karataşın yakın tarihine bakarsanız haber olduğu konular genellikle cinayetler, ( belediye başkanı yusuf erenkara ve kardeşi çınar ın evleri önünde kurşunlanmaları, yine belediye başkanı ali bayrak ın amca oğlunun, eşinin, kız kardeşi ve eşinin evlerinde kurşunlanmaları en çok ses getirenleridir ülke gündeminde (bkz: 8 ocak 2008)) ağır yaralıların olduğu düğün kavgaları, kaçak sigara ve alkol çıkarırken yakanıcağını anlayan kaptanın kendi teknesini delip batırmasıyla, kaçak balık avcılığıyla haber olmaktadır.arap alevilevisi olan karataş halkı çoğunluğu elinde bulundurmasına rağmen karataşta yaşayan azınlık türklere karşı ( çoğunluğu memur ve bir kısmı selanik göçmenidir.) karataş alevileri koruma kollama ve yaşatma derneği adında gayet gereksiz bir dernek kurmuşlardır.kimi kimden korudukları muammadır. belediyesinin üstün yetenekli şehir planlamacıları sayesinde karataş çöplüğü bir mahallenin ortasında bulunmaktadır ve yakılan çöpün kokusu mahallenin yarısında yaşamı olanaksız hale getirmiştir.
c-gençlik bakımından
özellikle kanlı düğün kavgaları bu grup tarafından çıkarılmaktadır.kendilerini deli kanlı olarak adleden bu güruh yazın ilçeyi ziyaret eden iki tane yerli turistide taciz edip delirtmektedir. zaten yabancı turistin uğramadığı bu atıl kasabaya gelen yerli turistlerde adananın cono diye adlandırdığı fakir belalı tiplerdir. düğün salonunun bulunmadığı kasabada düğün sahilde yapılır ve genellikle çok yakınların dışında davetiye dağıtılmaz zaten sıcaktan bunalan ve sesi duyan halk toplanmaktadır.bu yönü hoştur çünkü asla pist boş kalmaz ve hayatınızdaki en uzun halayları görebileceğiniz düğünlerdir ki bunlar rekor için yapılan şeylerde değildir.düğünlere tabiki malum turistlerde gelir gençler onların esmer civelek kızlarına takılır ve huurrrraaa kıyamet kopar. karataşlı gençliğin taktiği topluca saldırıp dövmektir ki yabancı dövmek karataş ta statü arttıran bir olaydır havanız olur yani.tabi karşı taraftaki belalı boş değildir.çıkarır kelebeği döşer karşısına çıkana.en son hatırladığım birinin gırtlağını kesmiş ikisininde bağırsağını eline vermişti cononun teki.aynı gençliğin gariplikleride bu kadarla sınırlı değildir. adana ya gidipte taşköprüyü geçen karataşlı ergenler birbirlerini tanımazlar, sınırdır taşköprü gazipaşada görseler bile görmemezlikten gelir yada selam vermemek için başka yere bakarlar.
d-sunuç olarak
halkı ile birlikte şu saddam hüseyinin bir türlü bulunamayan hardal gazı bombaları ile haritadan silinmesi caizdir. haritada yerini bile belirtmesen kimsenin farkına varacağı bile yoktur.
yetiştirdiği en ünlü kişi hasan şaş'tır her hal. kendisinin annesinin oynadığı reklam ile gençliğin verdiği gazla haftalarca alay etmiş, pek gülmüş eğlenmiştik.
karataşın ne akdar über bir yer olduğunu hasan beyefendi üzerinden anlayabiliriz. kendisi belediye başkanlığına aday olmuş ve "iki tosba doğuracak diye bişeler bişeler. seçilirsem buraları hep otel yaptıracam amk" diyerek karataşın vizyonunu ortaya koymuştur.

muhtemelen yemekleri güzeldir. bir de benim büyüdüğüm yerde emsela fellahlar trt aksanıyla konuşuyor, karataş bana çok otantik geliyor bundan sebep.
ankara da mühye mahallesinin oralarda olan mahalleden bozma köy.
(bkz: karataş mahallesi)