kim milyoner olmak ister

kenan ışık tarafından sunulan yarışma programı.
bütün dünyada bu isimle yayınlanırken ülkemizde kim 500 bin ister adıyla yayınlanmaya başladıktan sonra aldığı bu isimle atv de yayınına devam eden yarışma programı
son zamanlarda üniversite öğrencilerinin akınına uğramış olan yarışma. katılanlar da genelde büyük üniversitelerden. türkiye bilmem kaçıncısı olmuşsun ama şu soruyu bilemiyorsun havalarına giriyor sanki, ya da öyle denk geliyor. adamına göre soru sorma durumu da var sanki.

kolay yoldan para kazanma gibi geliyor hiç olmadı 3-5 kuruş ne olursa kâr gibisinden, pek milyoner olma hayali taşıdıklarını da sanmıyorum.*
porgramda kenan ışık yakında yarışmacı gençlerden birini alıp kucağına poposunu tokatlarsa şaşırılmaması gerekir. genel kültür şart.
son programında* kenan işık ın; çinko(tombala), apartman topuk ve gov uzantısını bilemeyen yarışmacıya devamlı bunu da bil artık vari bakışları ve söylemleri olduğu yarışma.*
an itibariyle şu ana kadar yarışan en ilginç karakterin olduğu yarışma.

(bkz: anam coştu lan bunlar)
"kim istemez ki?" şeklinde soruyla cevaplanması gereken soru.
an itibari ile yarışan elemana aşık olduğum yarışmadır, milyonlarım feda olsun kendisine *
genelde yarışan yarışmacının salaklığından tutunda, cahilliğine cartuna curtuna bok atılır tutulur, halbuki yarışmanın da amacı odur, zaten reyting getirmeyecek insanları çıkarmıyorlar bu tür yarışmalara. ama işte eleştirmek ve yerden yere vurmak kanımızda var çiğ sütü emmiş biz insanların. yok lan kapitalizm kahrolsun demem lazımdı burada!
yarışmadan çok şova dönüşmüş bir programdır. flash tv'ye falan geçmeli bence, harcanıyor o kanalda. her bölümde ayrı bir dalgalık ve alaycılık.
milyonları bırak, kenan ışık'ı ödül olarak verirlerse katılacağım yarışma.*
"ben ben ben" diye cevap verilebilecek soru gibi duran yarışma.
taşaklı okulları bitirip gelenlerin 3. - 5. soruda elenip gitmeleriyle, başarılı gençler yetiştirmiş, ünlü okulların ismini karaladığını düşündüğüm yarışma.
yüksek puanlı üniversiteleri kazanmanın insanın genel kültürüne her zaman katkı sağlamadığının göstergesi olan yarışma. yeni neslin, en basit genel kültür bilgisinin ne kadar zayıf olduğunun heleki kendinden 10 yıl önceki yakın tarihten, gündemden, siyasetçilerden ve sanatçılardan bile ne kadar bihaber olduklarının göstergesi gibidir. ezberci eğitim sistemi, test çözen kuşak, tv-internet çocukları, 12 eylül darbesinin amaçladığı nesil vb. bir çok konuda veri kaynağı gibidir.
yarışmaya çıkan üniversite mezunu ve üniversiteye devam edenler; o okulu nerenizle okuyorsunuz ?. diye yerimde duramıyorum.
yahu bilginiz yok ise neden bu programa çıkıp kendinizi rezil ediyorsunuz.
herkesin "ben" diye cevap vereceği sazanlık soru biçimi.
bu yarışma için neden üniversiteli insanlar yerden yere vurulur anlamış değilim, sanki üniversite okuyunca her bilgiyi bileceklermiş gibi ilişkilendirme yapılıyor ilginç. bilginin yaşı ve eğitimi yoktur kanımca. illa bir yarışma üniversiteyle ilişkilendirilecekse eğer o yarışma ancak yetenek sizsiniz türkiye olmalıdır! zira ne için oy kullandığını idarak edemeyen üniversiteliler mevcut.
emin misin? son kararın mı? aklıma direk gelen iki kalıplasmış cumle
artık yarışmacıların bilgi düzeylerine göre seçilmediği, reyting alabilecek ilginç karakterlerin ekrana çıkarıldığı yarışma programı. yarışmaya çıkıp çok başlarda elenen üniversite öğrencileri ve mezunlarına laf atan insanların ezikliği de ayrıca konuşulması gereken bir konu. sanki üniversiteye gidince genel kültür yüklemesi alıp çıkılıyor. adam mühendislik, tıp gibi ultra zor bölümleri bitirmek için sabah akşam ders çalışırken kitap okuyabilecek, haberleri takip edebilecek zamanı bulamayabiliyor, senin gibi kıçını kaşıya kaşıya tv karşısında zaman geçirmiyor. bir kurtulun artık şu ezikliklerinizden.
  • /
  • 2