kıskanılmak

korunma/kollanma hissiyatının, beğenilme isteğinin ya da önemsenmenin bakışlarla ifadesinden kafeslere kapatılmaya kadar giden, sevgiden/ilgiden tutkuya, oradan da bağımlılığa kadar ulaşabilen duygu silsilesi. herkes kıskanılmak ister; giyimiyle, yaşamıyla, sevdiğinin yanağında ve hayatında bıraktığı izlerle. ama kıskanılmak adına doğallıktan uzak bir yaşam sürmekle, kazanımların başkalarınca takdir edilmesi arasında da büyük fark vardır; kıskandıracak kadar hem de...
gereksiz eleştirilere maruz kalmaya neden olur.bu tarz kişileri umursamamak gerekir yoksa sonuç kavgadır/tartışmadır.

genelde insanlar kıskandıkları kişilerin hatalarını bulmaya çalışır ''şurası yamuk , burası eğri'' şeklinde.kıskandıklarının farkındadırlar aslında.bir süre sonra o kişi hakkında olmayan şeyler uydurup ''karalama'' kampanyasına giderler ve kıskandıkları kişi eğer kırılgan bir yapıya sahipse gerçekten karalayabilirler.ingilizce de ki ''bully'' olayı , yani aşağılanma ya da şiddete maruz kalma olayı başlar.fiziksel ya da psikolojik olabilir ve özellikle çocuk yaşlarda çok ciddi sorunlara neden olabilir.ve aile de başlamaktadır , ailesinden gerekli sevgiyi görmeyen kimselerin(ya da kendisine rol modeli gördüğü kimselerden) ilerleyen yaşlarda aynı şeyi yaptığı gözlemlenmiş bir şeydir.

kızlarda daha çok rastlanılır fakat gözlemlerime dayanarak söylüyorum , erkeklerde bir o kadar kıskanç olabilir.mesela hoşlandığı kızın bir erkeğe baktığını görürse , o erkeği direk ''karalama'' çalışmasına başlıyorlar.ve bu çok umutsuz bir durumdur.

kendine güvenen insan kıskanmaz.kendine güvenmeyen , kendini sevmeyen insan kendisinde gördüğü yetersizlikler yüzünden zaten başkalarının da yetersizliklerini aramaya başlar.

sevgilisine güvenen insan da aşırı uç noktalarda sevgilisini kıskanmaz.''o sana baktı , sende ondan hoşlanıyorsun , zaten geçen gün benimle dışarı da gelmemiştin , kesin yatıyorsunuz'' tarzı ruh hastaları kendine ya da sevgilisine güvenmeyen paranoid kimselerdir.

çözüm:psikolog ile özgüven çalışmaları.
ay çok kötü bir duygudur bu.. bunu yaşamak,buna maruz kalmak..

insanlar sizin zenginliğinizi,yakışıklılığınızı,bilginizi,popülerliğinizi hep kullanıp çamur atmak isterler..daha fazla nasıl yıpratırız,daha fazla nasıl tüketiriz bunu diye...

pardon ama zenginsem,burjuvaysam,yakışıklıysam suç benim mi, fatmagül'ün suçu ne???