kıskanmak

arabesk kültürün ölüm kalım meselesi haliymiş gibi yansıttığı durum olsa gerek

(bkz: ya benimsin ya kara toprağın)
zeki demirkubuzun, nahit sırrı örikinin 1946 yılında yazdığı aynı adlı romanından senaryolaştırdığı filmidir. <br>http://www.izlesene.com/video/zeki-demirkubuz-kiskanmak-fragman/1109439
azı karar çoğu zarardır
gerekçelendirilemez sevgisizliğin kılıfı.
masumane şekillenen imrenmekten kat be kat tehlikeli olabilir. kıskançlık ileri boyutlara gelirse başkalarının hayal balonuna göz dikmiş iğne kadar sarsıcı etkiler yaratabilir. ama sakınmak manasındaki formu gayet anlaşılabilir, gayet insanidir.
tiksindiren.yıldıran insanı soğutan,bıktıran bir hareket.olmasın kardeşim seviyorsan saygı duy neden dünyayı dar ediyorsun.o baskıdan hiç yapmayacağı şeyler bile yapar insan.
nahit sırrı örik'in 30lu yıllarda, zonguldak'ta geçen romanı. o döneme ait kitapların ''sıkıcı'' olduğu önyargımı kıran, bir seferde 200 sayfa okuduğum bayağı başarılı eser. birkaç sene önce demirkubuz filmini de çekmiş hatta nergis öztürk bu sayede bir altın portakal da almıştı. tabi her kitaptan uyarlama gibi filmde eksik-kısa geçilen kısımlar da yok değildi. kıskançlığı o kadar güzel, öyle bir açıdan inceliyor ki insan kızdığı halde yine de anti kahraman seniha'ya hak veriyor.
seven adam kiskanir karşiiiim.
hiç beceremediğim eylem. anlamıyorum ben kıskanan kişiyi, empati falan da yapamıyorum. ilişkim olmadı belki ondandır diyeceğim ama aşık olduğum ya da hoşlandığım kimseleri de kıskanmadım şu ana kadar. seven adam kıskanır muhabbetine karşıyım dolayısıyla. seven adam güvenir daha doğru bir çıkarım.