komşuya boş tabak vermek

büyüklerimizden ayıp olduğunu öğrendiğimiz için asla yapmamamız gerektiğini düşündüğümüz eylem. iyi güzel yapmayalım da tabağa ne koyacağız? buzdolabı açılır, bakılır. kahvaltılıklar, abur cuburlar, nutella, savaş çıkacakmış şeklinde stoklanmış makarna, pizza ve yumurta. paşa paşa dışarı çıkılır, tatlıcıdan bir kilo baklava alınır, ben de tatlı almıştım yemek için buyrun diyerekten verilir ve böylece komşudan gelen uyduruk yemek bir anda size ekonomik bir külfet olarak geri döner ve bir sonraki sefer kapı çaldığında kapı deliğinden bakıp kapıda eli tabaklı birini görürseniz kapıyı açmamaya karar verirsiniz.
verdiğin yemeği hiç beğenmedim anlamında arada yaptığımdır. çünkü benim yapıp gönderdiğim kusursuz su böreği ile onun bana yolladığı yavan bulgur pilavı bir değil hacı abi.
genelde yalnız yaşayan erkeklerin yaptığıdır.

aslında ciddi bir sorundur. komşudan gelen dolu tabağı kendi yaptıklarınla doldursan yanlış anlaşılır diye çekinilir ki, hazır bir şeyler alıp koysan kabalık olur derken boş vererek öküzlük yapmaktan başka çare kalmaz.

(bkz: bildiğin öküz)
size boş tabağı boş olarak vermemesi gerektiğini hatırlatan zekice bir hareket. elinin altında bulunsun, sonra artık allah ne verdiyse gelsin sarmalar dolmalar.