kömür

yeraltında bulunan sertleşmiş hayvan fosillerinin oluşturduğu kolayca yanabilen siyahımsı bir maddedir.
doğal gazın varolması ile bazi şehirlerde unutulan bazı yerlerde ise hala kullanılmakta olan sıcakmı sıcak ısı ve enerji kaynağıdır.
kömür gözlü diye deyim vardı galiba
18. yüzyılın ilk yarısında(1829) uzun mehmet tarafından bulunduğu efsanesi okul kitaplarında yerini almıştır.(bunun için 1932 yi beklemişler)
efsane kurmacadır. hikayede uzun mehmet ,komutanının emriyle yurt topraklarında keşfi yapılırsa kaşife ödül vereceğini söyler.
uzun mehmetimiz savaş bitip köyüne döndüğünde şans eseri taşı bulur ve komutanına götürür böylece osmanlı'nın yakıt ihtiyacı karşılanmıştır.
komutan dediğini yapar ve ödülü verir amma ödülü ve uzun mehmet'in gördüğü itibarı kıskanan köyünün ağası,gurbetten köyüne dönen mehmedimizi zehirleterek öldürür.
hikayenin alt metni böylece bilinçaltımıza yerleşir.
bir yandan girişimcilik övülürken diğer tarafta iyiliğin sonucunun pisi pisine ölüm olduğu vurgulanır.
böyle bir hikaye hiç olmamıştır,toplum mühendislerince kurgulanan saçma sapan hikayelerden ibarettir tıpkı göle maya çalan nasrettin hoca gibi.
cevabı hatırlayınız 'ya tutarsa'
devlet eliyle oynanan kumarın kilit cümlesi.(piyango)
küçücük zihinlerde ekilen ''bir koy milyon al'' gibi kolaycı köşe dönücülük zihniyetin ilk tohumları.
devrim mevrim diyoruz amma altyapısı yüzyıllar önce kurgulanıp hala uygulanan bu kaos düzeninin sebeblisi şer hükümlü(ve güdümlü) iblis tohumlarının kökünü kazımak için devrimin epey kanlı geçmesi gerekir.
yakılacak ateş için de tonlarca kömür....

sevmiyorum abi sevmiyorum kokuyor cam açamıyorum dükkandan çıkamıyorum üstüme başıma siniyor kokusu