kötü ve iyi aslında ne

iyi dediğimiz insan kendinden çok başkalarını düşündüğü için mi bizim gözümüde iyidir? veya kötü dediğimiz kişi kendi dışında kimseyi sevmediği için mi kötüdür? ego önemli midir? kendini düşünmemek hastalık değil midir? yıllarca bildiğimiz iyi aslında bize zararı dokunmuyor diye iyi bence, tam tersine kötüde olmaması gerektiği kadar kötü görülüyor hep cezalandırılır gözümüzde hiçbir kitapta iyiler cezalandırılmaz mesela hep kötüler cezalandırılır. kötü kelimesi pis bir şeydir hastalık gibi. ama hangimiz sağlıklıyız ki tam anlamıyla iyi sıfatına uymadığımız gibi tam kötü de olamayız herkes gridir bence ünlü bir söz gibi herkesin acısı sevgisi kadar aynen böyle. bizim sınırlarımıza girene kadar herkes iyi ama herkesin hayatında bir kötü vardır hatta kötüler. istisnasız kime sorsak herkesin ona kötülük yaptığını söyleyecek birileri vardır eğer marsta yaşamıyorsa. ama iyinin ve kötünün ötesi var bence burada öte kelimesini ikinci anlamında kullanıyorum tam ortada çünkü arkalarında veya önlerinde değil. başkası yaptığı zaman kötü gelen durum biz yapınca sürekli anlayış bekleriz çok cesur değilse kimse çıkıp ben kötüyüm demez. birbirimizi yemeyelim. peki nedir bir hareketi bir duyguyu hatta bir insanı iyi ya da kötü yapan?
iyi ve kötü aslında ne, ikisi de savaş çılgını, bazen bazı şeyleri tasvip etmeyiz, kötü şeyler canım ama, öyle bir zaman olur ki o zamanlardan biri, olmalı mı olmamalı mı?, bu zamanlarda çok zor bir süreçten geçmekteyiz, işte bu süreçler bizim içindir, biz bunun için varız, nerede yakılacaksa orada biz varız, hiç kimse yanlız değildir, onları doğduğuna pişman ederiz!
seviyorum bu anlayışı, bu ruhu, güzel başlık, ruhun ihtiva ettiği yer neresi?, kalbindir belki, güzel yerdir orası, ama bazen de sıkılırsın oradan da, işte o zaman , ben buradayım , yanındayım, lütfen vazgeçme..