künefe

tatlı aleminin en güzeli , bir tanesi , tarifi mümkün olmayan , algida marajjjjusülüyle magnum bir olup gelse tükürüğünde boğandır.tektir menendi yoktur.
kadayıflı, peynirli, fındık fıstıklı leziz bir tatlı.
hatay ve urfa arasında paylaşılamayan, her iki yerdede geberene kadar tıkındığım ama en güzelini mersinde künefeci emin de yediğim muhteşem tatlı
antakyada hristiyan cemaatten bi amca yapardı bunu uzunçarşıda heralde künefe olayının mesihi o adamdır bana göre. uzun çarşı demişken yolu düşenler kıyma tava yemeden dönerse antakyaya gittik demesin. hakkımı helal etmem.
nefis sıcak bir tatlı. köküne kadar kalorili yağlı ballı. temelde iki türü olur. bazı yerlerde kadayıf telleri makinadan geçirilir çok ufak parçalara ayrılır. bazı yerlerde ise kadayıf telleri olduğu gibi kullanılır. tüm mesele peynirindedir. hataya gittiğimde almak istemiştim peynirden. ancak satıcının soruları üzerine kaçmak zorunda kalmıştım. meğer künefe peynirinin de kullanma zamanına göre mayalanması falan filan bir sürü ayrıntısı ve çeşidi varmış. künefe fırında değil ocakta pişer. özel ocakları vardır. çevrilerek pişirirler. illaki tereyağ kullanmak gerekir. kızartılır iki taraf, üstüne sıcak şerbet..oy oy oy. şerbet önce fazla görünür adeta şerbet içinde yüzer künefe. ama 1-2 dakika içinde çeker şerbeti kadayıflar. ye ve yine ye sonra utanma bir daha ye.
yani ismini her duyduğumda, her kendisini gördüğümde yeme istedi doğurttaaan şerbetli icat kendisini, ilk 5e girer hani hayatımda.
hatay ve urfa birbirine girmiş. künefenin sahibi biziz diye. geyiğe bak sen. urfa' lılardan korkulur, her şeye dalıyorlar böyle, her şey onların. benim fikrim hatay' dan yana.
bir fikrim daha var adana' lı olarak. kıyma kebap diye tabir edilen adana kebap ta sadece adana. geri kalan her tür ızgarada ise gaziantep. benim için gerisi yalan.
dondurmalısı pek bir güzel olur..
bir arap tatlısıdır. en güzeli hatay ve iskenderun'da yapılır(adana'da da iyi yapan yerler vardır). kaymaklı versiyonunu yerseniz orgazmik bir his yaşarsınız. lübnan'da sabah kahvaltısında künefe yendiği şaka değil gerçektir...
lübnan'dan hatay yöresine geçmiş bir arap yemeğidir. künefenin sırrı iki parça halinde pişirmekte, şerbetine biraz tereyağı katmakta ve peynirinin suyunu iyi sıkıp ufalamaktan geçer. küçükken neredeyse her aile toplantısında yapılırdı. şimdi büyüklerde hastalıklar çıkınca ve bizim kuşağa da pek öğretmeyince o gelenek uygulanamaz oldu.
yorumları okudukça salyaların ağız kenarından akmasına sebebiyet veren, sıcağı daha makbule geçen, şerbetli bir tatlı.
hatay a yada urfa ya gitmedim ama mersin de yediğim künefeyi hala unutamam. o nasıl birşeydi ya..döndüğümde arkadaşıma anlata anlata bitirememiştim o da istanbul da çok iyi bir künefeci olduğunu söyledi. gittik yedik iğrençti. artık istanbul da yediğim hiçbir şey bana güzel gelmiyor. (bkz: niye öyle oldu)
üzerinde dövme dondurmalısını şu sıralar sık sık yediğim tatlı, yeni ve geliştirilmiş* göbeğimin sorumlusu. *
adını duyunca bile ''alah allah'' nidalarına haykırdığım tatlı. beş dürüm tantuninin üzerine duble yenmesi gerekir. dubleden kastım sikimsonik künefecilerin yaptığı gibi hazır kadayıflı, allingirli görünsün diye bakır tabaklarda getirilenler değil, tepsiden kesip getirilen iki üçgen dilimi kastediyorum.
bazı yörelerde peynirli kadayıfta derler.
hiç sevmediğim tatlı. dünyadaki hemen hemen tüm tatlılar daha başarılı bence. en iyisi hatay'da yapılır derler ama son öğrendiğime göre bütün arap camiasının baş tacı tatlısıymış. yani kime göre neye göre en iyi hatay? bahreyn'de yiyen var ise açıklasın. ben arapların bir tek kıllı ayılarını seviyorum.
bol peynirliyse, sıcacıksa bir de... oyh.
bu derin bir tutku.
haftaya yemek için hatay'a gideceğim, evet sırf bunun icin, çünkü manyağam.
hatay'a yolum düştüğü gün meydanda bir yerde yedim. yarısını zor bitirdim, o kadar yoğun bir şerbeti vardı ki.. yarısı insanı kesiyor anlayacağınız. şerbeti aşırı olmadıkça daha çok seviyorum. bir de sıcakken tüketmek şart.
eminönü'ne gittiğinizde büyük postaneden mısır çarşısı'na inen ara sokakta köz ateşinde yapılan yerde yenmesi güzel olan lezzet
istanbul, mersin, adana, ankara ve izmir'de de yeme şansım oldu lakin hiçbiri gerçekten künefe değildi. ya közde pişmemişti ya tereyağı kulllanılmamıştı ya da peynir gerçekten künefe peyniri değildi. en iyisi antakya'da yapılır efenim. ama gidip de köprü başı künefecilerinden yemeyin. köz ateşinde yapılan, iri çekilmiş kadayıf kullanılan yerlerde yiyin. adres isteyen yeşillendirsin *
  • /
  • 2