madrid

avrupanın beşinci büyük şehri, ispanyanın başkenti.
ispanyanın ankarasıdır. güzel, zengin, gelişmiş bir şehir ama aynı zamanda boğucudur.
(bkz: forza barcelona)
ispanya birinci liginde dört temsilcisi vardır bu şehrin. getafe, rayo vallecano, atletico madrid ve tabi ki lider real madrid.
bu şehrin real madridi son senelerde fc barcelonanın şoparı olmuştur.
ilginc şekilde barcelona'dan daha çok sevdiğim şehirdir. el retiro muazzam bir yer gez gez doyamadım, müzeleri keza öyle her birine birer ikişer gün lazım.. bir gey olarak da kendimi bu kadar rahat hissettiğim başka bir şehir henüz olamadı. (fuencarral kalp ben) bir de nyc, san francisco falan görmek lazım..
ankara gibi bir şehir. bir kere denizi yok, ondan pek sevemedim sanırım. çok fazla görülecek yeri yok. barcelona yı günlerce gezerken madrid 2 günde bitti.
halk sürekli dışarda, ekonomik kriz filan durdurmuyor habire yiyip içiyorlar.
ama yemekleri inanılmaz..deniz ürünleri harika. bocadillo de calamares (ekmek arası kalamar) yediğim en güzel kalamardı. onun dışında omletleri (tortilla de patatas), paella ve tapas ları çok ünlü zaten. ayaküstü kanepe tarzında yiyeceklerin satıldığı çok fazla yer var, onları da denemenizi tavsiye ederim. tinto de verano serinleten türde bir içki. limon aromalı gazlı içecek ve şarabı karıştırıp buzla servis ediyorlar, sangria kadar lezzetli oluyor, ve daha ucuz onu da deneyin giderseniz.
şehir metrosunda yeni bir uygulama var. trans bireyler yeni çıkarılan kart ile 38 kez metroya ücretsiz binebiliyorlar.

http://t24.com.tr/haber/trans-bireylere-ucretsiz-metro,325799
yıllarca avrupadaki favori şehrim barselona ydi. sonra aralıkta madrid e gittim. benim için madrid barselonadan kat be kat daha güzel.

en basitinden nobran katalanlar ve zaman zaman güvenilmez latinlere kıyasla madrid liler çok beyefendi çok kültürlü ve cok arkadaş canlısı. şehir desen imkan olarak kultur sanat olarak eğlence olarak barselona da ne varsa en az beş katı daha iyi.
normalde bir ay sonra gideceğim şehirdi ama artık gidemiyorum.
nasıl ki izmir'de göztepe ile karşıyaka rekabet halindedir, ispanya'da bu durum barcelona'ya karşı madrid şeklinde gerçekleşir.
logosu ile aslında herşeyi anlatan şehirdir.her yıl madbear etkinliğine ev sahipliği yapan, chueca isimli semtinde ayı kültürünün dibine kadar yaşandığı, her köşede mutlaka bir ayı ile karşılaşacağınız, en hareketli caddesi olan gran via'nın ara sokaklarında tutacağınız çoğu evin terasında havuza girip güneşleneceğiniz, rooftop partiler vereceğiniz yada komşularınızla orgy ye girebileceğiniz nadide dünya şehirlerindendir. bilakis denedim