mercimek köftesi

biri yapsa davet etse de yesek dediğim harika gıda.
edit: harika yazacagima harman yazmışım. kafam mi güzel nedir.
nedense bir kısır yada patates salatası kadar sevmediğim mezemtrak yiyecek
nasıl severim,nasıl güzel yerim dediğim yiyecektir..
bir kilo köftelik bulgur, yarım kilo kırmızı mercimek. aynı ölçülerde azaltıp artırabilirsiniz.
mercimeği uygun büyüklükte bir tencerede haşlayın, iyice açılsın mercimekler. pişince bulguru tencereye ekleyin karışıtırın biraz ve kapağını kapatın tencerenin.
3-4 kuru soğanı ince kıyın, yaklaşık 1 su bardağı sıvı yağı uygun bir tavada ateşe koyun. soğanları ekleyin. soğanlar iyice pişsin. yarım baş kadar sarımsak ta ekleyin. 2 kaşık biber salçası ( salça bol olmalı) ekleyin. 1-2 dakika kavurun. bol kimyon, karabiber ve istenilen miktarda acı kırmızı biber ekleyin kapatın.
bolca taze soğan, sarımsak, çok bol maydanoz, taze nane ayıklayın temizleyin yıkayın kurutun ve ince ince kıyın.
tenceredeki bulgur, mercimeğin suyu ve sıcağıyla açılmış olmalı. büyük bir kaba alın. dikkat sıcaktır yanarsınız. yağı ekleyin ve yoğurmaya başlayın. tuz eklemeyin. salça tuzludur dikkat edin. yeşillikleri ekleyin. limon suyu koyun. tuzuna limonuna ve acısına bakın ayarlayın.
.mercimek köftesi en çok ince kesim soğan, domates, maydanoz, limon ve nar ekşisi ile yapılan salatayla iyi olur. bol marul, turşu ve ayranda mükemmelleştirir.
geçen gün yaparken içine denemek için köri atıp sonuçtan aşırı memnun kaldığım orgazmik yiyecek. hem köri, hem mercimek köftesi seviyorsanız deneyin derim.
bir de... zirvesi yapılmalı!
olsa da yesek, löp löp löp...
artık pro olduğum yemek. bulgurla yapılan her şey gibi bu da mükemmel bir yemektir. yanında yapılan soğan salatası ile servis edildiğinde mükemmel bir ikili olurlar. geçen gün bir leğenin yarısını yemiş bulunmaktayım.
gece gece başlığı görünce canım çekti, çok severim.
mide yakan köfte diyorum ben buna. lezzetli ama sancılı
ilk denememi bir ay önce gerçekleştirdim, güzel olmuştu günlerce yedim çünkü bitmedi bi türlü, konu komşuya dağıtacaktım artık
altın günlerinin baştacı