mevlana

sarılmayı bilir misin? sahiplenmeyi, sahiplendiğinde sadık kalmayı? sen bilir misin aşık olmayı? bölünebilir misin ikilere, üçlere.. gerekirse binlere? yapabilir misin? gerçekten sevebilir misin? sevmenin demesi olmaz. sevmek yürek ister.. unutma, ya çok seversin bir kere, ya da hiç sevmezsin.. adam fena demiş.
bir hikayesi şöyledir;

" bir ahırda at samanların üzerine küçük abdestini yapar, birikintinin üzerinde bir tanecik saman çöpü yüzmeye başlar, çöpün üzerinde de tek bir karınca vardır.
karınca - " aman yarabbim kaptan-ı derya oldum" der

kanımca erk' in tanımı üzerine anlatılabilecek en güzel hikayelerden biridir, ayrıca anlatmak kolaydır çünkü kısadır ama dinleyen üstünde etkisi büyük olur (defalarca denenmiştir)
engin düşünceleri ile günümüz insanlarının örnek alması gereken sevgi ve hoşgörü abidesi..
şems ile yaşadığı aşk dillere destandır.
islam dünyasının belki de en tanınmış şair ve düşünürüdür.

(bkz: mevlana öğütleri)
şems ile yaşadığı aşk,beni benden almıştır.islami çatı altında,tek sevdiğim değer verdiğim şahsiyettir ayrıca. (eşcinsel müslümanların,mevlananın şems ile aşkına,olur mu o mevlana demesi,ne kadar büyük bir ikilemdir,ki cinsel birliktelikleri bile olduğu bilinmektedir.din adamı diye aşk yaşamasın mı?)
türbesiyle bile şaşaadan vazgeçmemiş şahıs. konya'da mevlananın bir de şemsin istirahatgahlarına bakın. (olur mu şems'in yeri bile belli değil demeyin, olur olur) mevlana hakkında açılmış entrylere karşın şems hakkında bir başlığın bile açılmamış olmasına dikkat edin. işte bu sebepten mevlanadan hazzetmem. kendisine gıcık olurum.