mide küçültme ameliyatı

anladığım kadarıyla iki yöntemi var. birincisinden bypass ediliyor mide; diğerinde ise midenin bir kısmı alınıyor.

malum ayı sözlük'teyiz ya belki olmak isteyen olan filan vardır diye açayım dedim konuyu. son olarak fatih ürek olmuş da hastaneye kalkmış dediler. devlet karşılarken tüm masrafları şimdi oradan da elini ayağını çekti.

sanki bir moda gibi yaptırıyor yine de millet. hızlıca kilo verenler de gezinip duruyor tv'lerde. ne kadar sağlıklıdır bilemiyorum ama dediğim gibi bir moda gibi duruyor şu an için.
emine erdoğan'ın porsiyonları küçültün açıklaması sonrası ne kadar denesem de porsiyonlarımı küçültemedim. derken ekonomik kriz derinleşince aklıma geldi bu müthiş çözüm. sgk kapsamına alınsa her vatandaşımız midesini küçültse hem kilolarımızdan kurtuluruz hem de paramız cebimizde kalır. nasıl fikir?
emine erdoğanın keşke her engelli down sendromlu olsa çok tatlılar açıklamasından sonra en mantıklı açıklamasıydı bence.
bir tanıdığım bu ameliyat prosedürü popüler olmaya başladığı zaman olmuştu. ciddi anlamda su içtiğinde midesinin full olduğunu hissediyordu. sağlık açısından yapılmıyorsa son çare olarak düşünülmeli.
belli başlı şartları vardır.
- vki * 40 üstü olmalı
- ya da vki 40-35 ve kontrol altına alınamayan hastalığı olmalı
- ya da vki 30-35 diyabet hastası olmalı
ayrıca bunlara ek olarak da
- tekrar kilo almayacaklarına (psikolojik bir yeme bozukluğu olmadığına dair) psikolog raporu
- hastanın madde bağımlısı olmaması
- iyileşme sürecinde ona bakabilecek birilerinin olması (izleyenler bilir ağır yaşamlar’da bir aile bireyi ile yaşama şartı var doktorun)
- diyet yapmış ama başarılı olamamış olması gerekiyor hastanın.

aksi halde yapılamıyor.

ama tabi özel hastaneler bir kılıfına uydurup yapıyor bir şekilde… söz konusu para olunca dahil herkes biraz şeydir.

(bkz:söz konusu para olunca herkesin biraz şey olması)
anacım şu konuyu beynim sürekli silip duruyor. şunun fransızca isimleri falan vardı. benim tek hatırladığım ameliyat sonrası sıvı diyetleri. zaten diyetisyenlik de yapmıyorum şu an meslek olarak, hatırlamama çok da gerek yok sanki.