misafir sigarası

genelde vitrin içinde bir fincanda açık olarak ikram edilmeyi bekleyen sigaralar(dı). tülleri koruma kapsamında balkonda tüketilmesi önerilen sigaradır. e türk misafirperverliği de bir yere kadar.
genelde en kalite sigaralardan oluşur.
eskidendi o şimdi işler alman usulü hatta eğer yanında yoksa umduğunu değil bulduğunu içer. misafir sevilen biri ise feda olsun istediği sigarayı bakkaldan kapıp gelirim elbet.
çocukluğumda komşudan hatırlıyorum,sırt tarafı açık,ayakta duran snop kedi şeklinde porselen sigaralık vardı
almanyadan getirilen sigaralar paketten çıkarılıp ortada sehpanın üzerinde dururdu
çocuklar hariç ,isteyen yetişkinler istediği kadar alır içerdi fosur fosur
genelde parliament olur bu sigara.çok davetkar durur öyle cam sigaralık gibi bişeyin içinde.
bunun garip bi makinesi vardı, hatırlıyoruum, çok çok küçükken, renkli şişelerin içinden falan çıkıyodu. maltepe turuncu paket.
bizdeki eşek biblosunun içindeydi; kulaklarını öne doğru çekince poposundan bir dal sigara çıkarırdı. sigara sevmeyen ama misafire ikramda kusur etmek de istemeyen ebeveyn tavrı.
galiba en garip türk huylarından biri. adam zaten kronik içiciyse paketsiz dolaşmaz cebinde sigarası vardır, yok ayda yılda bir içiyorsa da senin evinde içmeyiversin. mantığını anlamadığım bi cömertlik var bu işte. bu garip yöntem bizim evde de uygulanıyor. yaz tatillerinde o paketi alıp içinden geçmemek için kendimi zor tutarım hep.