moonlight

2016 abd yapımı drama filmi. henüz izleme fırsatı bulamasam da altın küre ödüllerinde 6 adaylık ve en iyi drama filmi ödülünü almasıyla dikkatimi çekti. sanırım lgbt teması da içeriyor.


8 dalda oscar adayı gösterilen film, bugün ülkemizdeki sinemalarda gösterime giriyor. izlemeden olmaz.
eşcinsellik, siyah olmak, uyuşturucu batağına saplanan hayatlar ve öncesi, sonrası. hangi ülkede yada coğrafyada yaşadığınızın bir önemi kalmıyor bazen eşcinselliğini yaşayamayan insanlar her yerde mevcut. aile baskısı, mahalle baskısı, akran zorbalığı. içine kapandıkça açılma girişimin bir o kadar zorlaşıyor. chiron'un 3. bölümüne yani black dönemine geçişteki sürecini, neler yaşadığını cidden merak ettim. yani o kısımda ciddi kopukluk hissettim. ama belli ki değişim noktasını verip geçiş yapmış senarist. beklentim daha yüksekti. neyse spoiler vermemek lazım, izleyin anacım.
film iyi. yani iki kelime anlatılacak bir film. başıma bir şey gelmeyecekse; beklentimin altında kalan filmdir. oyunculuklar iyi evet.
şimdi eleştireceğim yer; yani eşcinselliği artık kendi normatif kurgular içerisinde değerlendiren filmler görsek daha iyi olmaz mı? mesela neden sürekli dramatik ya da
bir olamamışlık hikayesi anlatılmak zorunda. oscar'ın istediği konular bir de..

--- ( spoiler) ---
filmin en güzel yanı; cucurucu paloma şarkısı ile pedro almodavar'ın "konuş onunla" filmine atıf yapmış olmasıdır.
--- (spoiler) ---

mtv'nin best kiss award yılın en iyi öpüşme sahnesi ödülünü de kazanmışlar.
ayrıca aramıza yeni katılan bir yazar. hoş geldin.

(bkz:askk)
hoş gelmiş safalar getirmiş olan yazar.
ezilmişler, dışlanmışlar şeklinde yaftalanmış komünümüze yaldır yaldır duyar kasarak akademi ödülü getirmiştir.

bu filmi hem beğenemedim, hem de kızarım, çünkü bir sonraki yıl tüm endamıyla salınan call me by your name’in önünü kesmiştir. sonuçta bu da akademi ailesi... her sene ibne duyarı kasamaz yani. bir sonraki sene moonlight yüzünden kasılacak duyar kalmayınca imdada del torro yetişti, yaratık duyarı kasılması sonucu ödül shape of water’a gitti işte... olan elio’cuma oldu...
bu arada moonlight’ın kazandığı yıl, ödülü açıklarken zarfların karışması sonucu ödül önce la la land ekibine verilmiş, kısa sürede geri alınıp moonlight ekibine verilmiştir.

bu canlı yayın kazası da akademi tarihine geçmiştir.