mortal kombat

doksanlı yıllardakı çocukluğumu iki flawless victory nin ardından çektiği fatality, animality ve brutality combo finish him ı ile katleden vahşi oyun.
sanırım street fighter ın hafif baymaya başladığı zamanlarda bu oyuna sarmıştık. çok acayip gotik bir havası vardı bu oyunun. ürkütürdü beni oynarken.
birde raiden, ikide liu kang ve diğerlerinde reptile favorimdi. bazı ülkelerde yasaklandı diye duymuştum. acayip vahşi bi oyundur kendileri.
küçükkene fataliy yapabilmek adına klavyeyi yumrukladığımız oyundur. scorpions la akrep olup sonya' nın kollarını bacaklarını ayırmışlığım vardır. *
atari salonlarına dünyanın parasını harcamam sebep olan oyunlardan biridir. ne kadar fatality ve babality varsa bilirdim ve yapardım.
ilk üç bölümü şahane olan daha sonra boka sarmış seri. en son çıkardıkları oyun ile köklerine geri dönmüştür. bu arada iki sinema filmi, bir tv dizisi ve en son olarak da web dizisi seriye eklenmiştir.

sonya blade, raiden ve sub zero sevdiğim karakterleridir.
bu serinin son oyunu, yani dokuzuncu oyununun ismidir. mortal kombat 9 değil sadece mortal kombat'tır. bunun nedeniyse konu olarak 1. oyunda, yani ta liu kang'ın şampiyon olduğu, playstation 1'de oynadığımız oyunda geçmesidir. ancak tabii düpedüz aynı konu değil, raiden'ın gelecekteki raiden tarafından gönderilen 'vision'larıyla olaylara müdahale ederek bambaşka şeylere neden olmasını konu almaktadır.
hikayesiyle, grafikleriyle, special move'larla en başarılı mk oyunu olarak görülmektedir çoğu kişi tarafından. özellikle yavaş hareket eden karakterleri, beğenilmeyen dövüş sistemi ve sarmayan konusuyla 8. oyun olan mortal kombat vs. dc universe'ten sonra çok takdir edilmiştir.
küçükken izlerken film müziğinen korktuğum oyundur. ancak tekrar atari aldım ve kasetimi taktım eski televizyonuma bağladım oynamaya devam ettim. şu an bilgisayar oyunlarından daha fazla zevk veriyor.
hâlâ en çok oynadığım ilk üç oyun arasında olan, sub zero gibi efsanevi karakterlere sahip oyun. bir de oynalıcaksa konsolda oynanmalıdır.
tüm ölüm hareketlerini ezberlediğim her karakterle oyun sonu getirdiğim atari oyunu.öyle ne evde ,ne playstation'da ne de bilgisayarda oynanır
jeton atacaksın hacı jeton
ama gerçekten bir king of fighters değil ya da tekken efsanesi
mortal kombat legacy adlı web-temelli dizi ile geri dönmüş, çocukluğumun şahane oyunu.
küçükken çok delisi olduğum bir oyundu. bayağı kafayı takmıştım bu oyuna. gizlilikler, efsaneler, fan yapımı oyunlar, hepsini araştırmıştım. en eğlencelisi de oyundaki glitch'leri uygulamaktır. yapımcılar isteyerek mi yapıyor bilmiyorum, ama bilen bilir, oyunda o kadar fazla glitch vardır ki, artık mortal kombat'ın alt dalı haline gelmiştir. scorpion ve kano en çekici bulduğum karakterler. kano gibi bir fuckbuddy'm olsun isterim hep.
mortal kombat 2'nin super nintendo, japon versiyonunda fatality yaptığınız zaman, sahne sansürleniyor ve her yer siyah beyaz oluyor. ilginç geldi bana.

ayrıca kanlar da kırmızı değil, yeşil.

bunun filmi de yapıldı. acayip vasat kötü bir uyarlama idi.

http://www.imdb.com/title/tt0113855/
yenisini heyecanla beklediğim oyundur.
-tekken ve street fighter'ın aksine, bu oyunda illa bir karakter, serinin bir oyununda görünmeyecektir. örneğin serinin ana karakteri diyebileceğimiz liu kang, mortal kombat deadly alliance'da görülmez(öldürülmüştür çünkü). raiden mortal kombat 3'te görünmez. bütün oyunlarda görülen tek karakter sub-zero'dur, ama bu sub-zero'lar iki türdür aslında. ilk sub-zero, daha sonra noob saibot olmuştur.

-ilk kez umk3'ün ev konsolları versiyonunda görülen rain, ilk kez umk3'ün demosunda görülmüş ve "kesin bu gizli bi karakter lan" düşüncesi yaratmıştır oyuncularda. oyunda yoktu tabi. prince'in purple rain şarkısına göndermedir.

-mortal kombat'taki karakterlerin azımsanmayacak bir bölümü, sadece söylentilere göre oluşturulmuştur. ermac, mk1'deki oyun hatası söylentilerine göre şekillenmiştir. skarlet, mk2'deki oyun hatası söylentilerine göre şekillenmiştir. frost, "sub-zero'nun kadın versiyonu gelecekmiş lan" söylentilerine göre oluşturulmuştur. bir de ilginç bir söylenti daha vardı. bu söylentiyi ben kuzenimden, 2000'li yılların başında duymuştum. söylentiye göre, ileriki oyunlarda hara-kiri olacaktı. bir süre sonra da bu gerçekleşti(mk deception). bu bana göre çok ilginç bir şeydir, çünkü bu söylenti yurtdışında yoktu.

-oyunda glitch'ler çok büyük yer tutar. ayrı bir kültürdür. en çok bilinen glitch, johnny cage'in birden fazla kafa çıkarma fatality'si glitch'idir. hatta yeni oyunlarda buna bir gönderme bile yapıldı. ayrıca, türk arcade kültüründe mk1 glitch'lerinin çoğunun bir adı vardı. örneğin "kapı çıkartma".

aklıma bunlar geldi. geldikçe eklerim daha.
  • /
  • 2