murat

en çok rastladığım erkek ismi. "koyayım da tur at" esprilerine maruz kalan bir isimdir. inanıyorum ki 30 yaşında birinin hayatından tanışmışlık olarak en az 30 tane murat geçmiştir. sözlükte bile tahminimce en az 10 tane murat vardır. *
türkiye de en çok tercih edilen 5. erkek ismidir. toplam bir milyon üçyüz bin erkeğin ismidir. özellikle yetmişli yıllarda dünyaya gelen jenerasyon içinde afedersiniz ama skinizi sallasanız bir murat a çarpar. bunda o zamanın en popüler arabası olan murat 124 ün de etkisi vardır.
bir de murat 131 vardı ama onun konumuzla bir alakası yok tabi.

istek, dilek anlamına gelen güzel bir erkek ismi *
türkiyedeki en güzel adamın ismi. *
eski sevgilimin ismi. kedimin yavrusuna bu ismi vermiştim. "hooooooooştt murat!" diye kediye seslendikçe dört köşe oluyordum.
ülkemizde 67 kişiden birinin ismi olmasından yola çıkmak gerekirse, sözlükte 176 aktif yazar olduğuna göre* 2,626865671641791 sinin adı murattır.*

http://www.ismididikle.com/isim_40_murat.htm
(bkz: hayatında hiç murat isminde biriyle sevişmemiş eşcinsel)
güzel başlayıp kötü biten bir sevişme olarak aklımda kalan kişi. hayatımda gördüğüm en ısrarcı, en egoist ve aman uzak olsun dediğim kişi. kendi başımdan atmak için arkadaşımı tanıştırdım. o derece yani. öyle kurtuldum neyse artık aramıyor. aleti 22 cmdi, abartmıyorum. hortum gibiydi. bir elinle kavradığında üstte kalan kısım hala sığmıyordu ağıza. ama aura meselesi, nefret ettirdi kendinden.
- murat
- efendim?
- hadi git bi tur at sen...
- peki...
lise aşkımdı kendisi zamanında. 3 sene sürdü kesişmelerimiz, türlü maceralarımız ama bibok olmadı.

aynı zamanda bu isimde bi yavruyla daha tanışıklığım var. geçen dayanamayıp facebookta ekledim kendisini. bal gibi hetero. mu acaba? zamanında vardı bi meyli ama sonra.. yok benim adım atmam gerekirdi. her neyse.