murt

- kadim akdeniz ikliminin ve onun bitki örtüsü olan makilik dokunun doğal bir parçasıdır.
- yapraklarının kokusu ile meyvesinin aromasının tarifi mümkün değildir. müthiştir!
- zarif ve küçük boyutlu çiçekleri olan bir maki bitkisinin ve meyvesinin adıdır. meyvesi mor ve beyaz renkli olmak üzere iki türü vardır. mor renkli olanın tadı daha acımtırak ve serttir.
- boyu en fazla 3 m.ye kadar çıkabilen bodur bir bitki olduğundan, meyvelerinin toplanması kolay ve keyiflidir.
- eski mersin kültürlerinde ve arap alevilerinin dinsel törenlerindeki yemeklerde, benzersiz kokulu yaprakları kullanılır.
- mersin kentinde hizmet veren tüm çiçekçilerin, buket ve çelenk düzenlemelerinde yapraklarını kullandığı bitkidir.
- ilgili kamu birimlerinin yeterince ilgilenmemesi ve yerel halkın cahilliğinden kaynaklanan korkunç kentleşme nedeniyle, bu bitkinin mersin ilindeki varlığı ciddi tehdit altındadır. anti toroslardaki varlığının koruma altına alınması, hatta, sağlığa yararlı birçok özelliği nedeniyle tarımsal amaçlı üretilmesi gerekmektedir.
- diğer adı mersin dir.
2-3 haftadan beri mevsimi başlamış meyvedir.
biraz daha yağış aldıktan sonra (önümüzdeki 10-15 günden sonra) olgunlaşıp mor-pembe renk alan meyveleri toplanıp yenilebilir.

yaprağının kokusuna, çiçeğinin zarifliğine ve meyvesinin tadına ayrı ayrı şiirler yazılasıdır!!

http://www.halilaktas.com/fotogaleri/pic...

http://www.mybeautifulcookbook.com/2013/...
http://www.kisa-ozet.org/murt-nedir/
mevsiminin geldiğini düşündüğüm meyve. sanırım doğal olarak yetişen yabani bitkilerin en güzellerinden birisi. ilginç ve farklı bir tadı var. horizonmersin 'in de dediği gibi tüm çelenk ve buket süslemelerinde dalları kullanılır mersin'de.
son olarak olsa da yesek.
yaşasııınn!
yine mevsimi gelik!
birkaç hafta daha yağmur yağarsa, daha sulu ve lezzetli olacak o pırıltılı ve mis kokulu taneler!
sokaklarda hep bunlardan var. morlaşınca topluyorum ve yiyorum azar azar. eğer yiyemesem de şekerle kaynatıyorum ve çok güzel bir şurup oluşuyor. yaprakları da kendisi gibi aromatik. kaynatıp içebiliyorsunuz. antalya'da çok büyük olamıyorlar ama niyeyse. benim topladıklarım küçük küçük ve mordu.