neverwinter nights 2

obsidian entertainment'ın 2006 tarihli rol yapma oyunu. dungeons and dragons'un 3.5 sürümünün kurallarını kullanmaktadır. oyunda bu kurallara göre, masaüstü frp oyunlarında olduğu gibi karakter oluşturulabilir. kişiselleştirme imkanının olması büyük bir artı olmuş. hikaye boyunca, yanımızda savaşacak partiyi seçebiliyoruz. benim favorim bunlardan khelgar ironfist ve dövüş açısından zayıf olsa da dili pabuç gibi olan neeshka'dır. oldukça gereksiz olsa da operasyonlarımızı yürütebileceğimiz küçük bir kaleye sahip oluyor, onu geliştiriyoruz. oyunun hikayesi forgotten realms'in neverwinter şehrine odaklanıyor. genel olarak ilk nwn ile pek alakası olmayan bir hikaye: öksüz bir çocuk olan karakterimiz, kasabasına yapılan saldırıdan sonra elf üvey babasının talimatı üzerine, son derece yaratıcı bir isme sahip king of shadows'u yenmek için gümüş shard'ların peşine düşüyor.

kamera açıları olmuş. grafikler o dönemde yapılmış bir oyun için muazzam. günümzüdeki bazı pc'ler bile en yüksek ayarda tam fps vermeyebilir. (benimki mesela...) parti sitemi iyi düşünülmüş. partideki diğer karakterleri kontrol edebilir ya da yapay zekayı açarak tek karakterle dövüşebilirsiniz. yanımızdakilere davranış şeklimize göre npc'lerle ilişkimiz değişiyor. romance seçenekleri de mevcut. (sadece hetero romance, fazlasını beklemek çok şey istemek mi olur?). oyunda büyülerin sayısı çok fazladır ama bunlardan dörtte biri belki işe yarar. d&d çok sevdiğim bir oyun olsa da masaüstü frp kurallarının olduğu gibi pc oyununa aktarılması yanlıştır. benzer bir hezeyan için (bkz: dungeons and dragons online). mask of the betrayer isimli ek paketi, ana hikayenin
devamıdır.

kaynak: wikipedia, pcgamer ve ign.
dragon age origins'den sonra oynadığım için beklediğimi bulamasam da severek oynadığım rpgdir. kontollere alışma konusunde büyük problemler yaşasam da karakterleri ve hikayesiyle kendini oynatabilmiştir. ne yazık ki wizard olma gafletine düşerek kendi karakterimle çok oynayamadım ve sorcerer olan companionım qara ile vakit geçirdim daha çok. forgotten realms'de geçtiğinden bütün olumsuzluklarına rağmen sıkılma gibi bir durumum olmadı. nwn 2'nin ardından o gazla neverwinter online'a da başladım hatta. kısaca oynayın, oynattırın.