nilüfer

nazarımda sezen den sonra ajda da dan önce gelir, en azından sadece şarkı söylemekle yetinmemiş işin mutfağında da çalışmış bir sanatçıdır.
geçen sene yakalandığı göğüs kanseri tedavisini başarı ile tamamlamış önümüzdeki hafta tekrar sahnelerle buluşacak ünlü şarkıcı. gördüğü yıpratıcı ve zor tedavi güzelliğinden hiçbirşey kaybettirmemiş aksine daha da iyi görünmektedir kendisi son haliyle.

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/magaz...
karar verdim adlı parçasının youtube'da sadece 94 bin kişinin izlediğini/dinlediğini gördükçe bitap düşüyorum resmen.

emsalsiz ses, fantastik yorum..
şu sıralar kavak yelleri ve haram geceler parçalarına çok fena sardırdığım sanatçı. özledik seni

avaky

unut gitsin, yağmur bu iki şarkı.. daha fazla söze gerek yok bence.
türk pop müziğinin sansasyona, vitrine, magazine ihtiyaç duymadan sesiyle harikalar yaratan en iyi kadın vokalidir. hep düzgün ve kaliteli bir çizgisi olmuş, o çizgiden de kalitesinden de bir santim sapmamıştır. ben çocukken- o yıllarda ailem almanya'da işçi olarak çalıştığı için- almanya'da türkiye özlemini makaralı teypten dinlediğimiz şarkılarla giderirdik. kulağımda hala çınlar nilüfer'in sesi "son arzum nedir diye gelip de bana sorsalar..." ben yaşlanmaya yüz tuttum, o hala kulakları çınlatan şarkılar söylüyor. üstelik ses kalitesinde en ufak bir düşme olmadan!
müslüm gürses'in sevdiğim şarkısının adıdır.
bursa'nın yaşanılabilir semti
müslüm gürses ten dinlemeyi sevdiğim iki şarkıdan biri. diğeri için (bkz: sensiz olmaz). sözleri murathan mungan a aitmiş, müslüm gürses in tok sesi de eklenince tüylerimi diken diken ediyor bu şarkı.
rock cover albümlerine bayıldığım, eski 45'liklerine bittiğim, kayahan imzalı şarkılarını pek sevdiğim ama, son albümü kendi cennetim'i bir fiyasko olarak gördüğüm efsane popçu.
nilüfer bu ülkenin titreyen ruhudur, katran karası gecelerde ellerimize sinen kokudur, giden sevgilinin arkasından bize düşen esmer günleri en içimize işletendir, kayahan şarkılarının en güzel vitrinidir, mesafelidir ama bu mesafesi saygısından gelmektedir. abuk subuk magazin olaylarına bulaşmamak için gardını hep yüksek tutandır, etliye sütlüye karışmayan, işini iyi yapan, sesiyle kaç kuşağın yüreğine oturan, kayahanla dargın olduğu dönemde karar verdim gibi söz müziği kendine ait şarkılarla üretebildiğini de gösteren, komple sanatçı, pamuklara sarılıp sarmalanasıdır. ha bi tek o korkunç hayal albümünü ve rock düetlerini yapmayaydı iyiydi. 2015 yılında beni çok etkileyen kendi cennetim albümünü yaptı.
müslüm gürses'in seslendirdiği murathan mungan şiiri.

sözleri şöyledir;

zamanın eli değdi bize
çoktan değişti her şey
aynı değiliz ikimiz de
zaaflarına bir gece
hatalarına bir nilüfer
sevgisizliğine bir kalp verdim
artık geri ver
geri veremezsin aldıklarını
artık geri ver
geri verilmez hiçbir yanılgı
yokluğuma emanet et
sen de benden kalanları
her şeyi al
bana beni geri ver
bir şansım olsun
başka yer, başka zaman
sensiz ömrüm olsun

müslüm gürses yorumu;

yeni şarkısı ve videosu "yalnızlığa hüküm giydim" bugün yayınlanmış.


canlı dinleme fırsatı bulmuş sahne şovunda mükemmel bir sanatçı olarak gördüğüm , çocukluğum caddelerde rüzgar şarkısının sahibi olan kadın . ta uzak yollar mı desem son arzum mu kavak yellerimi hareketli sakin her şeye ayak uyduran bir sesi var özellikle 1992 yılında konserde canlı söylediği yeniden sev şarkısıyla gönlümün tahtına zincir vurmuş şahıs .
geçen yıl türkiye'de çıkan orman yangınlarının ardından sosyal medyada başlatılan "help turkey" kampanyası için "türkiye'nin dünyaya karşı böylesine aciz durumda görünmesi benim milli duygularımı yaralıyor" demiş akp'li.