nükhet duru

sözlerini aysel gürelin yazdığı sevda yı da unutmamak gerekir nükhet durudan bahsederken...
ben küçükken mahmure adında bir şarkısı vardı hala nakaratı aklımdadır.* gerçek ve düş şarkısı dinlenilesidir, güzeldir.
18lik çıtır kız imajı- şarkıları, klipleri- ile ve gencim güzelim tripleriyle kariyerine gölge düşürmüş kadındır. yoksa diksiyonuyla hitabetiyle olsun, yorumuyla olsun minare yıkılmış ama mihrap yerinde dedirtir.
slow şarkıları kederlik, hareketli şarkıları şebeklik olan, kendi değerini kendi yok etmek için uğraşıp başarmış şarkıcıdır. o sese o yoruma yazıktır, günahtır.
gördüğüm anda cinnetin eşiğine geldiğim, bir insan hem bedenen hem ruhen bu kadar mı sahte olur dedirten, kendisine baktığım zaman denizanası gibi kımıl kımıl tuhaf silikonize bir varlık gördüğüm, kahkaha atması ve gerdan kırması ikinci bir emre kadar yasaklanması gereken bayan.
harbiden hala genç. helal.
benzemez kimse sana yarışması jürisi. 61 yaşında olduğu halde hala taştır. maşallah diyeyim.
pridea katılacağını duyurmuş ve tomanın azizliğine uğramış sanatçıdır. en azından ünlü birinin desteği ilaç gibi gelmiştir.
toma tarafından ıslatıldığı için oldukça üzüldüğüm, bizi yalnız bırakmadığı için teşekkürlerimi sunduğum sanatçı.
ufku açık hatun. hayatı boyunca çok aldatılmış ve erkekleri çocuksu ve masum buluyormuş. ilişkilerde "erkeklerin tek gecelik ilişkileri aldatma sayılmaz, yaramazlık diyelim" demiş.
türkiye'nin değerini bilmediği bir sanatçı. öyle mükemmel ve duru bir sesi var ki şu anda bizim kraliçemiz olması lazımdı. ama kendisinin kemik izleyici hep olacaktır ve ben, o izleyicilerden biri olacağım.
(bkz: aşkın n hali)

http://homojen.ayisozluk.com/tuncanin-muzik-kutusu-askin-n-hali/
gittide gitti , ben gene sana vurgunum sarkılarını benı sarar melankoli halleri sesıyle fızıgıyle türkiyenın eskımeyen yuzudur
ben sana vurgunum parçası için the weeknd'ın yüksek bir miktar ödediği şarkıcı.

arkaplana kulak verin;
sevda'yı ceylan ertem'le öyle bir söyleyişi vardır ki sadece saygı duyarsın. cânım kadın.
türk pop müziği'nin sezen aksu ile birlikte en güçlü iki yorumcusundan biri. inanılmaz güçlü bir ses, son derece lezzetli bir yorum. canlı performanslarda hala bülbül gibi şakımaktadır. çok güzel kırkbeşlikleri ve albümleri vardır bu efsane kadının. sabahattin ali, nazım hikmet, faruk nafiz çamlıbel, lale müldür, murathan mungan, aysel gürel gibi üst düzey şairlerin eserlerini seslendirmiştir. onno tunç, uzay heparı, atilla özdemiroğlu, sezen aksu, ali kocatepe, şehrazat, garo mafyan, selim atakan gibi aşmış müzikal beyinlerle çalışmıştır.

zirve albümleri için

benim yolum (1989)
nükhet duru (1994) (bu albüm geberiyorum adıyla 2005 yılında yeniden basılmıştır)
tam zamanında (2012)

dinlenmelidir.

melankoli, çakır, ben sana vurgunum, beni benimle bırak, al gönlümü diyar diyar sürükle, anılar, benimsin diyemediğim, bir tek sevgili, çek halatı gönlüm gibi şahane şarkıları vardır.

divadır. sanatçıdır. aydındır.
en güzel yorumladığı şarkı öyle sanıyorum ki melankoli’dir. sabahattin ali üstadın konya’da almanca öğretmenliği yaptığı bir zamanlar yazdığı bir şiir diye kalmış aklımda bu ölümsüz eserin sözleri. elbette nükhet hanım kıymetli pek çok farklı eseri seslendirmiştir. melih cevdet’ le beraber yalnızlığı bir başka anlatırlar.
(bkz:melih cevdet anday)
70'lerden sonrasında çizgisini bozmuş olsa da o dönemde sesi ve yorumuyla bütünleştirdiği şarkıların hepsi muhteşemdir ama içlerinde öyle bir şarkı vardır ki, o şarkı "seninle" dir, benim türk pop listemde her zaman #1'dir. şarkının sözlerinde "seninle yasak tutkuların en temizinde..." kısmı afiş yapılıp duvarlara asılmalı, billboardlara konulmalı.