on emir

hz. musa'ya bahşedildiği söylense de, mısırlı ve sümerli atalarımızın bize mirası.
ve o kadar aşağılık bir türüz ki, bize yaklaşık 5 bin yıldır yapma-etme-eyleme deniliyor olmasına rağmen sürekli, inatla ve utanmazca çiğnemeye devam ettiğimiz yasaklar silsilesi.

çoğu maddesini severek yaptığım demode liste.
bu maddelerin krzysztof kieślowski tarafından yaratıcı bir şekilde ele alındığı 10 bölümlük bir dizisi de vardır dekalog diye.
kesin içerisinde eşcinsellikle ilgili yasak da vardır. iki elleri kanda olsa eşcinselliğe bir gönderme yapıyorlar. çünkü dünya tarihi eşcinsellerin lanetleriyle dolu. hitlerinden tut hasan sabbahına, firavununa hepsi gaydi. salak şeyler.
on emir başlığı altında, on emriin ne olduğu yazılmaması..kahkaha attım cidden, üstteki yazar da okumadan içini dökmüş, dur yazayım;
karşımda başka ilahların olmayacak.
kendin için oyma put, yukarıda göklerde olanın, yahut aşağıda yerde olanın, yahut yerin altında sularda olanın hiç suretini yapmayacaksın, onlara eğilmeyeceksin ve onlara ibadet etmeyeceksin.
yehova'nın, rab'ın ismini boş yere ağza almayacaksın.
sebt gününü takdis etmek için onu hatırında tutacaksın. altı gün işleyeceksin ve bütün işini yapacaksın, fakat yedinci gün efendin rab'e sebttir. sen ve oğlun ve kızın, kölen ve cariyen ve hayvanların ve kapılarında olan garibin hiçbir iş yapmayacaksınız. çünkü rab gökleri, yeri ve denizi ve onlarda olan bütün şeyleri altı günde yarattı.
babana ve annene hürmet edeceksin.
öldürmeyeceksin.
zina etmeyeceksin.
çalmayacaksın.
komşuna karşı yalan şahitlik yapmayacaksın.
komşunun evine tamah etmeyeceksin, komşunun karısına, yahut kölesine, yahut cariyesine, yahut öküzüne, yahut eşeğine, yahut komşunun hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin.
bir insanın yüzüne sen pasifsin denmez, demeyeceksin(on bir oldu, bunu ben ekledim, ihtiyaç olarak gördüm )