orhan gencebay ile bir ömür

17 eylül 2012 de piyasaya sürülen orhan gencebayın 60. sanat yılı için özel hazırladığı 33 eserini 32 sanatçının seslendirdiği koleksiyon albümünün adı. albümde ilk gözüme çarpan linetin albümde yer almaması oldu. orhan gencebayın keşfi olan linete albümde neden yer verilmediği ciddi bir merak konusu oldu içimde. acaba diğerlerinin seslerinden daha üst bir sese sahip olduğu için mi yer vermediler ki ? neyse belki 2. si çıkar orada dinlerim sevgili linetin o muhteşem sesini. sonuç olarak albüm güzel olmuş ve az önce iş arkadaşımı almaya gönderdim. tamamını dinledikten sonra daha detaylı yorumlarım *

şarkı listesi ;

cd1

1. ajda pekkan - severek ayrılalım
2. athena - bir araya gelemeyiz
3. berkay - dünya dönüyor
4. candan erçetin - beni böyle sev
5. demet akalın - farkında mısın
6. deniz seki - benim dünyam
7. duman - gönül
8. ebru gündeş - dil yarası
9. emel sayın - hayat devam ediyor
10. emre aydın - bir teselli ver
11. hande yener - kaderimin oyunu
12. izel - kabahat seni sevende
13. kutsi - ben o zaman ölürüm
14. manga - ya evde yoksan
15. mustafa ceceli - yarabbim
16. mustafa sandal - kır gönlünün zincirini
17. nilüfer - dertler benim olsun
18. koro - batsın bu dünya

cd2

1. nükhet duru - gitti de gitti
2. özcan deniz - vazgeç gönlüm
3. rafet el roman - beni biraz anlasaydın
4. seksendört - dokunma
5. serdar ortaç - hor görme garibi
6. sezen aksu - akşam güneşi
7. sibel can - bilmesin o felek
8. şevval sam - kahrolayım
9. tarkan - hatasız kul olmaz
10. volkan konak - gurbet
11. yaşar - yorgun gözler
12. yıldız tilbe - aşkımı sakla
13. yıldız usmanova - neyi değiştirdik ki
14. zara - dilenci
15. zerrin özer - sev dedi gözlerim
16. koro - batsın bu dünya

şarkıların teaserleri için :
henüz hepsini dinleme fırsatı bulamasamda, duman, manga, ebru gündeş, emre aydın ve tarkan bu işi çok iyi kıvırmışlar. hande yener, nilüfer ve candan erçetin beni hüsrana uğratmışlardır.
manga, duman, emre aydın kesinlikle zorlama olmuş, kutsi ve berkay kesinlikle gereksizler arasında, serdar ortaç orhan babanın başka şarkısını söyleyemezdi zaten, olmasada olurmuş, tarkan ve yıldız tilbe zirveyi görmüş, sezen aksu her zamanki gibi, seksendört kesinlikle iyi, inadına hande yener gayette güzel. demet akalın sağ gösterip elletmem demiş iyi etmiş. athena orhan baba şarkısı değilde sanki barış manço aranjesi yapmış gibi ama hoş.
zerrin özer, ajda pekkan ve sezen aksu yine tecrübelerini konuşturmuşlar ve müthiş söylemişler. özellikle zerrin özer muhteşem olmuş.
serdar ortaç hiç söylemeseymiş daha iyiymiş. yıldız tilbe "sesini mi kaybediyor" diye düşündürdü. volkan konak ve athena nın parça seçimleri yanlış gibi sanki. seksendört, demet akalın, emel sayın ve berkay gayet başarılı söylemişler. izel ve kutsi vasat. deniz seki tam bir fiyasko olmuş ve söylediği parçanın her halukarda gideri var oysaki.
mustafa ceceli yi ve zara yı çok başarılı buldum. mustafa sandal ın sesi düşük, gelmiyor olmamış. nükhet duru, sibel can, özcan deniz, rafet el roman ve şevval sam gayet iyi. yaşar slow parça söylemeliydi diye düşünüyorum. yıldız usmanova gayet başarılı ve beni utandırdı.
an itibariyle albümün tamamını dinlemiş bulunduğum için eleştirilere gelebilirim.** albümün öne çıkan isimleri ; sibel can, zara, zerrin özer, şevval sam, ajda pekkan, nükhet duru, sezen aksu, hande yener ve demet akalın.* gelelim albümün olmamış denilen kısımlarına, dil yarası şarkısını kesinlikle linet okumalıydı kesinlikle ebru gündeşin parmağı var linetin albümde yer almamasında hiç çekemez onu sesi ve fiziği daha güzel olduğu için* seksendört, duman, athena, manga ve serdar ortaçın albümde yer alması pek hoşuma gitmedi. keşke albümdeki şarkıların düzenlemesi orijial haliyle yapılsaydı da sağlam bir arabesk albümünü sevilen şarkıcılardan dinleseydik dedim.*
en başarılı yorum bence sibel can 'a ait olandır.aslında bu her zaman böyle, orhan gencebay eserlerini güzel yorumluyor sibel can.
bilmesin o felek
l
ve keşke deniz seki 'nin seslendirdiği benim dünyam şarkısını ebru gündeş yorumlamış olsaydı *
ebru gündeş-benim dünyam


bana göre albümdeki başarılı yorumlar:
tarkan-hatasız kul olmaz
nilüfer- dertler benim olsun
ajda pekkan-severek ayrılalım
seksendört-dokunma
zerrin özer-sev dedi gözlerim
zara- dilenci

ve bu albümün hakkı bir sibel can - orhan gencebay düeti idi.
nükhet duru sen nerelerdeydin be kadın bunca zamandır.
tarkan sikmiş beyler. direk @2 bu adam. her şeyi iyi yaparıma en iyi örnek. aferin sana be adam.
ajda'ın olabilecek en kötü performansı gösterdiği (zira öyle bir cıstaka boğulmuş ki sesi duyulmuyor. tarkan'ın muhteşem performansıyla farkını gösterdiği, serdar ortaç'ın hor görme garib söylemesini iroik bulduğum ("sevmiyorsaaaan hor görme bari"), yaşar'ın tam cuk oturan bir şarkı seslendirdiği, hakkında blogumda yazı yazacağım albüm.
albümdeki bazı kişileri ve şarkıları dinleyince aklıma gelen tek şey orhan babanın naifliği oldu. aksi takdirde bu albümdeki birçok kişi ve şarkının düzenlemesini açıklamak mümkün değil. kesin birileri ulaştı albüm yapıyormuşsunuz bize de şarkı versenize, nolur ama noluuuur deyince hayır diyemedi . aranjelere de malum o kadar kibar ki olmamış bu diyemedi. o şarkılar bu hale nasıl geldi anlamıyorum. o kadar şarkının hem de muhteşem şarkıların bulunduğu albümde sadece birkaç tane mi güzel olur.*
duman'ın gönül şarkısı, kuşkusuz albümün en şahane şarkısıdır.
sadece emre aydın'la söylediği bir teselli ver şarkısını dinledim o da yetti.. ne kadar kötü bir düzenlemedir o ya.. emre aydın ın sesi hiç gitmemiş şarkıya. sevmedim.
şarkıcılar kendi tarzlarında yorumlamışlar, lafım yok ama bu kadar mı çorba gibi, özensiz düzenleme yapılır, gerçekten 32 şarkiciyi kaliteleri tescilli sarkilarla dolu bir projeye toplayip tum parayi onlara vermisler sonra da para kalmayinca (hadi biraz abartayim) midi ile duzenleyelim bari demisler gibi geldi. ama ben yine de kisisel favorilerimi sarkici yorumlari bazinda aktarayim.

albumun en basarililari kanimca tarkan, nükhet duru (albümün en güzel sürprizi bence), sezen aksu ve zerrin özer.
hadi ikinci kategoriye sevval sam, mustafa ceceli, ajda pekkan, ebru gundes, zara, nilufer ve sibel can'i koyalim.

kalanlarini ikinci kez dinleyemem o kadar diyeyim.
orhan gencebay'ın tüm şarkılarını ezbere bilen, ikinci babam dediği kuzenim, demet akalın farkında mısın'nı beğendiğine* göre olmuştur bu albüm.
ilk duyduğumda "lan orhan baba öldü mü ki de bu albüm yapılmış" diye tepki verdiğim albümdür. neyse ki baba turp gibiymiş ve bu sefer bi sanatçı ölmeden ona saygı gösterilmiş. albümdeki şarkılar için söylenecek zaten tek kelime yokken sezen aksu'nun söylediği akşam güneşi; yıldız tilbe'nin söylediği aşkımı sakla ve seksendört'ün söylediği dokunma orjinalini aratmamak bi yana - yeniden doğmuş ve "acil durum müzik" klasörüne eklenmişlerdir. helal olsun...
orhan gencebay'ın 60. sanat yılı hatırına yayınlanan albüm. içinde büyük beklentiyle dinleyip kustuğum şarkılar da oldu, bayıldığım sürprizler de oldu. albümün en büyük sorunu düzenlemelerin zayıf kalması ve bazı gereksiz şarkıcıların işe dahil edilmesi.

albümün iyileri:
tarkan, demet akalın, nükhet duru, sezen aksu, yıldız tilbe, athena, kutsi, sibel can, zerrin özer, ebru gündeş
orta karar:
zara, deniz seki, şevval sam, ajda pekkan, mustafa ceceli, özcan deniz
kötüler:
candan erçetin, manga, seksendört, volkan konak, serdar ortaç, yıldız usmanova, yaşar, hande yener
keyifle dinlediğim,ama için keşke şu isimlerde olmasa dediğim albümdür.*
hele ki hande yener'in söylediği kaderimin oyunu şarkısının düzenlemesi berbat denebilecek kadar kötüdür.

bir de aklım takıldı vb. gibi güzel bir kaç şarkısını neden albüme dahil etmediler anlamadım!
  • /
  • 2