örümcek

spidey abimizin dediğine göre böcek değil eklem bacaklı olan yaratıklarmış. her türlüsünden korkarım.
örümcekler 8 bacaklı, yırtıcı, eklem bacaklı hayvanlardır. kafası ile vücudu kaynaşmıştır.
63.000 çeşidi var(mış).
korkulduğunda araknofobi rahatsızlığı var demektir. bir de bunun adamı vardır.

(bkz: örümcek adam)
her duyduğumda içimden çocukluğumda beynime kazılan "örümceeek öldür onu görünceeek" sözleri geçmesine neden olan hayvandır. artık nasıl bir hayvan düşmanlığıysa bu tekerlemeye bak, şiddet diz boyu. bir de mahallelinin çocukları bu sözü söyleyip cart diye ezerlerdi hayvanı. tamam çoks evimli bir hayvan olmasa da bu kadar şiddete maruz kalması yazık.*
en sevdiğim hayvanlardan biridir. birisi yanımda öldürmeye kalkarsa hırgür çıkarırım o derece. genelde insanlar için faydalıdır da.* birçok sineği-böceği yakalar. kırmızı örümcek denilen çok küçük bir türü vardır o tarım için çok zararlı gerçi. insanların neden bu kadar korktuklarına akıl verememişimdir.* türkiye' de zehirli türüne rastlanılmaz bildiğim kadarıyla. elin oğlu-kızı kafam kadar, tüylü olanlarıyla yaşıyor bir de onu düşünün.
hem sevdiğim, hem tırstığım, hem de acayip saygı duyduğum hayvandır kendisi. ha, tanısa beni sever mi, bilemedim.

aynı zamanda, "örümcek!" denildiğinde istemsizce bacağını kaşımaya çalışan kişilerden biri de benim.
bebeklerin yürümesine yardımcı olduğu düşünülen alet.
dünyanın en en en en korkunç varlıkları.

pardon, ikincisi de olabilirler. o durumda ilki (bkz: ilk okuldaki zorbalar)
devasa versiyonları rpglerde neredeyse her dungeon'ın olmazsa olmazlarındandır. örümcekler dünyada en korktuğum ve huylandığım şeyler olduğundan skyrim için mesela bir araknofobi modu bulup öyle devam etmiştim oyuna bir yerden sonra. en kötü ihtimal oynadığım oyunun sesini kapatıyorum ve gözlerimi kısarak geçiyorum o kısımları. ama tüylerim diken diken oluyor tabi.
gerek yaşayış biçimi, gerekse görünüşü bakımından ürküten hayvandır. düşünsene tek tabanca dolaşıyor ve ördüğü ağlarla sinsi sinsi avlanıyor. erkek olan dişiyle çiftleştikten sonra kendisini yemesin diye arazi oluyor. kocasına bunu yapan sana neler yapmaz bir düşünsene? korkunç olsalar da imkanınız varsa eğer öldürmeyin. peçete yardımıyla dışarı atın ve evinizi temiz tutmaya çalışın. sivrisinek gibi pislik taşıyan bir canlı değil sonuçta.
neredeyse ölesiye korktuğum, yüzünden kaza yapma tehlikesi geçirdiğim, bulunduğum odada varlığını farketmemle ölüsü bulunana kadar aynı yerde kalamadığım hayvan.
bir de tam bir mallık örneği olarak arachnophobia'yı https://www.imdb.com/title/tt0099052/ seyredip aylarca uykusuz kalmıştım...