özel ders

özel ders birebir eğitim dersego.
eldr
öğrencilerin genellikle okul veya merkezi sınavlarda daha iyi bir not/puan alabilmek için, yetişkinlerin ise kendilerini belirli bir alanda geliştirmek için*** aldıkları birebir tarzda eğitim türü.

özel derste dersler birebir olduğu için, öğrencinin ihtiyacı esastır. zaten bilinen, sorun yaşanmayan konular hızlıca elenir. en çok yanlış yapılan veya zorlanılan konu başlıklarının üzerinde durulur. yani bir nevi pareto ilkesi veya 80/20 kuralı uygulanarak en az emek ile ve mümkün olan en kısa sürede en iyi sonucun alınması hedeflenir.

sadece tek kişi olarak ders alıyor olmak, başarıyı garantilemez. mevcut öğrencinin halinden anlayan, onun dilinden konuşabilen bir özel öğretmen bulunmadığı sürece özel dersten verim alınması mümkün değildir. (sınıf eğitiminden pek bir farkı kalmaz.) özellikle büyük şehirlerde öğrencinin ihtiyacına en uygun özel öğretmenlere ulaşmak için dersverilir.net gibi siteler ücretsiz olarak kullanılabilir.
özel ders veren hocalara kesinlikle gidilmemeli. ücretler aşırı fazladır. üstelik doğru düzgün pek bir şey öğrenemezsiniz. işte şansınız yaver gider iyi hoca denk gelir o ayrı. o da %1.

internette zilliseksilyon tane hoca var, size en uygunu bulup ders dinleyin. çözümlü kitaplara yönelin. konularda bilgili arkadaşlarınıza yapamadıklarınızı sorun. kitapların çözümünü yayınlayan sitelere üyelik alın.
özel ders gerçekten yararlanmak isteyen öğrenci için çok büyük bir şans fakat verim alabilmek için öğrencinin derse hazırlıklı gitmesi gerekiyor(ödevlerin yapılması,ygs-lys-sbs-yds vs tarzı merkezi bir sınava hazırlanmada çok soru çözmek önemli , derse gelmeden bir önceki dersle ilgili çeşitli kaynaklardan soru çözülüp eksikler bir sonraki derste yanlış yapılan soru üzerinden kapatılmalı).isteksiz,aile zoruyla gelen,hazırlıksız öğrenciyle vs. yapılan ders boşuna ne yazık ki.