ramazan davulcusu

tüm gereksizliğine rağmen kaldırılmıyor olmasının temel sebebi, adıyla sanıyla birinin çıkıp da resmi bir şikayette bulunma durumunda dinsizlik, inanca saygısızlık ve hatta muhtemeldir ki hakaret ve fiziksel saldırıyla karşılaşacak olmasından mütevellit kimsenin kendini öne atmak istememesidir.

insanların sokak ortasında kafatasının kırıldığı, gidilen doktorun tedaviyi reddettiği, slogan atan tutuklu yargılanırken eli sopalı katil zanlılarının üstelik de görüntü kayıtlarına rağmen serbest bırakıldığı bir ortamda insanların korkuyor olması da garip değildir.
eskinin ramazan davulcularına bir nebze de olsa katlanılabiliyordu. en azından bir albenileri vardı. gecenin o saati bayram ederdi gözlerimiz. böyle tombalak tombalak, bıyıklı, iri kıyım olurlardı.


şimdinin davulcuları ise bıyıkları henüz terlemiş gençler. artık balkon ya da pencereye çıkıp da seyredesi gelmiyor insanın.
o tokmak götüne girsindir.
"yaydığı enerji zor uyuyanlara sorulsun" diye bet bir dua alanlardır.
bu işi para için yaparlar, yoksa deli mi sikti yahu gecenin bir vakti sokak sokak dolaşacaklar. kutsal bir görev olarak görüyorlarsa bilemem ama biraz sessiz olurlarsa belki şirinleri görebilirler.
yani ramazan davulcusunun sessiz olmasını beklemek.. neden anlamadım. bu sonuçta bir gelenektir. oruç tutar ya da tutmaz olabilir insan. ama gelenekler (ben ne kadar sevmesem de) istesek de istemesek de devam edecektir.
yarın bu saatlerde yine ortalığı inim inim izleyecek olan dönemsel işçi
bir şeyler çaldıklarını sanarlar ya , yeter ki tek isteğim, başkalarına zindan olmasın bu dünya.
sansürlesinler anasını satayım, yapsınlar, bakalım nereye kadar yaparlar, hayatımızın iliklerine kadar hissettik zaten biliyoruz , yabancı değiliz, her türlü darbeyi aldık senden, senden orospu çocuğu, ? ne kadar gencin canına dokundun , ama mahf edemeyeceksin, çok rahatsın oradan öyle gözüküyorsun, ama sen rahat olmaya devam et, biz varız, biz de rahatız, bizi siktiğiniz yeter!
eve çağrılıp sahurluk ikram edilebilir. bir de hoş ise tadından yenmez.
dün akşama kadar karşı çıktığım ancak gece kendisiyle karşılaşınca, klonlanıp her sokağa birer, ikişer adet salınmasında büyük fayda gördüğüm muhteşem varlık.
  • /
  • 2