reflü

reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. erişkinlerin yaklaşık %20'sinde reflü görülmektedir. * *

şu iki gündür beni mahveden çok sevgili(!) hastalığım. o kadar dikkat etmeme rağmen şu sıralar çılgın dönemlerini yaşıyor, beni mahvediyor, ne yapmaya çalıştığını şahsen ben anlamıyor.
böğkk efektinin çıkış noktası olan hastalık.
beni dün geceden bugün öglen saatlerine kadar mahvetmis hastalik. bunca yıldır kendisine sahibim fakat ilk defa neden oldugu agridan dolayi beni salya sümük aglatti.
sabahları midenin yanardağ gibi asit püskürtmesiyle karakterize sürekli bir rahatsızlık hissine sebebiyet veren bir gastrointestinal sistem rahatsızlığı. genelde insanımızda "böğğk" diye tepkilere ve sürekli yüz buruşturma tepkilerine yol açar. gaviscone isimli muhteşem ilacın semptomları şak diye kesmesi tecrübeye sabittir.
sakız çiğnemek de iyi gelir rahatlatır.
reflü, terminoloji olarak geri kaçış demektir. vücudun herhangi bölgesindeki içeriğin olağanın aksi yönünde ilerlemesi söz konusudur. özofajial reflü; mide içeriğinin geri kaçıp yemek borusu, farinx hatta ağıza kadar çıkabilmesidir. ayrıca pek bilinmeyen fakat sık görülen "vezikoüreteal reflü (vur)" de mevcuttur. vur'da söz konusu olan da idrarın geri kaçışıdır, süreç şiddetlenirse başta mesane ve üreterlerde genişleme ardından böbreklerde atılamayan idrara dayalı hidronefroz görülür.