şaka maka marsa gidiliyor olması

gidecek olanların cesaretine hayran kaldım. ayrıca aya çıkıldığı bile henüz meçhul / tartışmalı iken mars'ta sağ salim bir yaşam formunun kurulacak olması ihtimali gözü korkutuyor ve endişeye düşürüyor. acaba gerçekten filmlerde bize dayatılan ütopik uzay maceraları var olacak mı, yoksa bu sadece bir ütopya ve bu uzay merakının tam anlamıyla bir realiteye kavuşmasına çok uzun yıllar var mı? düşünülmesi gereken bu bence. ya da gerçekten buna ihtiyacımız var mı?
şaka maka marsın yerçekimsiz! olduğunu düşünen insanlarımız olduğu sürece hiç bir zaman bırak marsı dış uzaya bile gidemeyeceğiz gerçektir. ayrıca ne kadar plan yapılırsa yapılsın kağıt üzerinde kalacağı gözüyle bakıyorum bu projeye.
lütfen bizim için atalarımızın mezarlarındaki osmanlıca yazıları okuyamadıkları için muzdarip olan gençlerimize osmanlıca öğretmek mars'a gitmekten daha önemli!
akıllara;dünyada asla böyle bir sistemi göremeyeceğimiz için başka gezegenlere atfedilmiş muhteşem 'mülksüzler' kitabını, imgelere ise pisuvardaki siyah kil 3'ün fileli şapkası ve elinde mendille uzay gemisi arkasından burnunu sile sile uğurlamasını getiren edilgen eylemdir.