şeytan

tasavvuf ehli kimi insanlara göre şeytanın isyanının sebebi allaha olan aşırı sevgisidir.. allahı çok sevmesi onun başkasına * secde etmesini engellemiştir..
sevenin kıskanması normaldir dersek farklı bir bakış açısı olabilir..
yoldan çıkmış,karizmatik melek. kendisine yakıştırılan hain sıfatının aksine özgür iradeyi temsil eder. hem kim şarap yerine pekmezi tercih ederki?

(bkz: 666 )
ilk anarşist olup insan ırkının yediği bokları onun üstüne attığı asi melek.
müslümanlık'taki şeytan kavramı: iblis'in kovulduktan sonraki adı.bencilliğiyle allah'ın sevgisini paylaşamayıp, inananları küfre sürükleyen,onları yoldan çıkarmaya ant içmiş hilebaz karakterdedir. aslında bu salt kötü bir karakter değildir aksine müminlerin imanlarını sınayan ve güçlendiren yönüyle imanın bir parçasıdır.

hıristiyanlık'taki şeytan kavramı: satanizm'deki şeytan kavramına en yakın olan şeytan karakteridir. nedeni ise; öyle güçlü tasvir edilir ki, cehennem onun krallığıdır, ölüm ve kahır getiren, insanları saptırmaktan daha çok onları yok eden korkunç bir varlık gibi gösterilmesidir. bunun sebebi ise, avrupa'da hıristiyanlık yeni yeni yayılırken insanların eski pagan inançlara dönmemesi için kilisenin ayakta kalma mücadelesidir. buna en iyi örnek sabah yıldızı olarak nitelendirilen,ışık getiren anlamındaki roma tanrısı lucifer'dir.

yahudilik'teki şeytan kavramı:müslümanlık yada hıristiyanlık'taki gibi kişileşmiş bir şeytan kavramı tevrat'da geçmez. yahudiler için bu konu pek berrak değildir. tekvin bölümünde adem ve havva'nın cennetten kovulmasında şeytandan bahsedilmez, bunun yerine yılandan bahsedilir. buna rağmen tevrat'da bir çok demon ismi zikredilir.
yezidilikte melek tavus olarak bilinir. tavus kuşu ile simgelenir ve ibadet ona yapılır, ama tam olarak bilinen şeytanla aynı değildir; çünkü yezidilikte melek tavus tamamen farklı bir noktadadır.

(bkz: yezid)
faust un kuyusunu kazan varlık. aynı zamanda kendisi de bilge kişidir. en azından bir isyanı ve bir amacı olan ve diğerlerinden onu ayıran bir mantığa sahiptir.
aynı zamansa tanrının en büyük kuludur. kim bilir belki tanrıyı hepimizden çok sevdiği içindir bize garezi.
şeytanı anlamak zordur. iki tarafı keskin bir bıçak misali.
hep yanımda. en sevdiğim. çalkantılı bir ilişkimiz var, ama yatağımda hep ona yer ayırırım. o benim şeytanım.
boynuzları felan var böyle, sıcağı seviyor, göğüs kılı felan yok herhalde, işe yaramaz bir canlı.
özgün'ün 2005 yılında çıkardığı elveda isimli albümünün ikinci şarkısıdır.

eğer adem havva hikayesi doğruysa, ben şeytanı destekliyorum, kışkırtılmıştır, insanlara zarar vermez.
şeytana inanan insanlar şeytan adına zarar verir, herkese göre kendi gibi düşünmeyen kendi gibi olmayan fikirler şeytancadır.
melek değildir.meleklerden üstün tarafı iradesinin mevcut olmasıdır.tercihini kötü yönde kullanmıştır.
egonun ve kibrin ilk temsilcisidir.
günah işlerken suçu sürekli üzerine attığımız varlık.