şırdan

bumbar da denilen insan ırkının ne kadar iğrençleşebileceğini gösteren yemek. *
adana usulü fast food. geviş getiren hayvanlarda mide dışında ikinci bir küçük mide daha vardır. işte bunun içi pirinç, baharat ve az kıymayla doldurulur ve haşlanır. üstüne bol kimyon atılarak lüp lüp yenir. adana'da geceleri yol kenarlarında önünde kocaman tencerelerle bekleyen amcalar görürseniz bilinki onlar şırdancıdır. hastayısım...

ps: şırdanın tenceredeki görüntüsü bir sürü zenci tarrağının kaynayan haline benzer. bu şoku atlatıp yemeyi başarırsanız bir daha vazgeçemezsiniz...
ps2: mumbar yerine bumbar diyenler görüyorum. teessüfler türkiye!
ne zaman fotografına baksam güldüğüm yemek. evet zenci şeyi gibi duruyor*
adananın milli yemeğidir. 100 metre aralıklarla şırdancı dayıları bulabilirsiniz yani nüfusta bir azınlık oluşturup adanayı ele geçirebilirler toplansalar . gece 12yi de geçinde (bkz: adana için şırdan vakti )
şekli sanki (bkz: yarak afedersin). adanalıların çoğu bu lezzete hasta sanırım. bugüne kadar tanıdığım hiç bir adanalıdan şırdanı sevmiyorum lafını duymadım. o yüzden bir gün yolum adana'ya düşerse muhakkak tadacağım yemektir.
on iki yıllık adana yaşamımda bir kere dahi tatmadığım iğrenç kokulu yiyecek. tipi de iğrenç zaten, geriye bir tadı kalıyor. o da iyi olsa ne olur koku ve görüntü olmadıktan sonra.