squid game

kore kültüründeki çocuk oyunlarının alınıp yetişkinlerin oynayacağı "kaybeden ölür" temasında oyunlara çevirilerek, oynanacak 6 oyunu da kazanana piyango tutarında bir para ödülü vadedilen bir organizasyonu anlatan kore yapımı netflix serisidir.

bundan çok önce japon yapımı olan (bkz: alice in borderland)'i izlemiştim ve tema olarak bu diziyi onun kore versiyonu sandım. ancak squid game gerek dekor, gerek hikaye işleyişi ve akışı, gerekse prodüksiyon olarak çok daha iyi bir film. evet temalar yakın ancak alınan keyif arasında şahsım adına söyleyebilirim ki uçurum var. soluksuz sıkılmadan izlenebilecek 50 küsür dakikalık bölümlerden oluşan 9 bölümlük süper bir mini dizi.

gözü kapalı tavsiye. sağlam bir tavsiyedir,kaçırmayın derim.
bir günde bitirdiğim güney kore yapımı dizi. ilk bölümdeki eğlenceli başlangıcın sonrasında ilk oyundaki dehşet verici moda geçişi beni etkiledi ve tüm bölümleri vakit kaybetmeden izleme isteği yarattı. neredeyse her dizinin sonunda "ilgi görürse devamını çekeriz" bitirişi bu dizide olmaz dedim lakin maalesef aynı şekilde bu dizi de devamını çekeriz kafası ile bitirilmiş. bakalım 2. sezonu çekilecek mi?
herkesin dikkatini çekiyordur zaten. bu netflix dizilerinde müslümanları sürekli sempatik, iyi niyetli, masum insanlar olarak gösteriyorlar. bu dizide bide saftiriklik eklenmiş profile.
olum bunlar ortadoğudan çıkmışlar lan. sizi suya götürüp susuz getirirler. azıcık gerçekçi çekseniz keşke. hadi özünde iyi insanlar falan olsunlar kabul ama bu kadar da saftirik olmak için hayatları boyunca kötülükle karşılaşmamış olmaları gerekiyor. e o zaman bu adamlar neyden kaçtı ülkelerinden?
(bkz:gerçek islam bu değil)
yapımcısının ikinci sezona sıcak bakmadığı dizidir (ancak bu henüz gelmeyecek demek değildir, yeterince para ile herşey olabilir)
dizi tam olarak kafa dağıtmalık bir dizi. karakter derinliği falan yok, olayların birbiriyle bağlantısı eh işte, bir sürü mantık hatası var. ama kimin umrunda?