tekirdağ

yazları çılgın, kışları sessiz trakya şehri. köftesi, rakısı şarabı meşhurdur.
tekirdağ dendiğinde ilk aklıma gelenler tekirdağ rakısı, kirazı, peynir helvası, şarabı, üzümü, tekirdağ köftesi, ayçiçeği... en önemlisi de şoparları. 
her yıl  geleneksel kiraz festivali duzenlenir. bütün trakya tekirdağ'a gelir. ünlülerin katılımıyla konserler verilir. 
bu arada bu sene kar yağmamış. yazlıkların olduğu bölgeye de doğalgaz geldi. 
rahat, modern ve neşeli sehir...
istanbullular icin yazlık alınacak en güzel yer.
bence yapay bir isim. bir yanda çorlu, çerkezköy gibi göç alan, istanbula dahil gibi görünen muhitleri, diğer yandan merkez, şarköy gibi klasik trakya semtleri.
ah memleketimahh . kokusunu, rakısını, insanlarını özlediğim burnumda tüten memleketim. son günlerde selden mağdur olan bu şehir böylesini inanın daha önce yaşamadı. haberlerde duyduğumda şok olmuştum zira 23 yıl orada yaşamama rağmen böylesine şahit olmamıştım.

kumbağdan barbarosa yürümesi ve iki liman (yük limanı inşaat halinde) (balıkçı limanı) arasındaki balıkçı kahvesinde kül tablalarının tartılmasını seyretmek adalar gemilerinin boşalıp dolmasını seyretmek, kasabın yerinde gün batımında vali kebabı yemek... bu vali kebabı hangi vali içindi acaba büyüyünce valimi olcam?
senelerdir yaşayıp sevemediğim ve nefret de edemediğim şehir. merkezi öyle tuhaf yükseltiler barındırır ki bendeniz yurttan valizle çıktığımda otogara gidene kadar 4 kilogram vermeyi başarırdım. diğer yandan çorlu ilçesinden daha az nüfusa sahiptir. hem karadenize, hem marmaraya kıyısı olan bir ildir. karadeniz saray ilçesine denk gelen kısımdadır. çilingoz ve kıyıköy henüz perişan edilmemiş huzurlu tatil mekanlarındandır. sarayımın dört bir yanı da ayrı bir tuhaf bok kadar da bir ilçedir.

atsan atılmaz, satsan satılmaz güzel memleketimdir neticede.
gümüşyaka vay bee eski yazlıkçı günlerim geldi aklıma yüzmeyide burada öğrendim.. akşam yapılan sahil yürüyüşleri ve gün batımını izlemenin verdiği haz başka yerde yok sanırım.. yakın tarihte gittim tüm sahili 300 atletli sarmıştı o dinginlikten pek eser kalmamış.. eskidendi demek ne kötü şey..
benim için tekirdağ, harika insanlar diyarıdır.
tanıdığım tüm tekirdağlılar mutlu, neşeli, muhabbeti güzel insanlar. üstüne üstlük sevdiceğimde oralı.
gönlümdeki yeri apayrıdır tekirdağın bundan ötürü.
özlediğim şehir. memleket! oranın insanları hep mutlu gibi. keşke bende olabilsem öyle.
sadece senelik izinlerimde gidebildiğim canım memleketim.
memleketim ve yaşadığım yer.
gittiğim zaman sabah kalvaltıda bile köfte yediğim şehir. bir de o yanındaki sosu yok mu allahım sana geliyorum..
geçenlerde beylikdüzünde özcanlar köfte tabelasını gördüğüm ve o tabelayı her gördüğümde en kısa zamanda köftesini yemeliyim dediğim güzel şehirim...
okul yıllarımı yaşadığım, hayatımı aşkını tanıdığım şehir. deli gibi özledim, özellikle değirmenaltı burnumda tütüyor.
kiraz festivalinin son günü. model konseri ile kapanış yapılıyor bu gece. nkü büyümüş, şehir de büyükşehir olduktan sonra buralar daha da şenlenmiş. özlemişim. dalından kiraz, erik, çilek topladım. tıkınıyorum.
annemden aldığım duyuma göre bugün felaket sıcak ve kalabalık imiş. tekira'ya yeni mağazalar açılmış.