telecomix

internete erişim engellendiğinde cep telefonlarından (3g), evden kablolu ya da kablosuz internete (wi-fi) giriş engellenirse, modem ile yurtdışında bir bağlantı numarası arayarak internete bağlanmak mümkün. bu servisi 'telecomix' sağlıyor, daha önce mısır'da da yunanistan'da da kullanıldı. sistem şöyle işliyor: aynı internetin ilk günlerinde olduğu gibi, modem ile yurtdışından bir numara aranıyor. kullanılabilecek üç hat: +46850009990 +492317299993 ve +4953160941030, uluslararası arama ücreti ödeniyor. kullanıcı adı (telecomix) ve şifre (telecomix) girilerek internet bağlantısı sağlanıyor. yoğunluk olursa bu numaralar meşgul çıkabilir, başka güncel bağlantı numaraları bulmak için twitter üzerinden 'telecomix dialup' kelimelerini aratabilirsiniz.
twitter, facebook gibi sosyal medya sitelerine erişim engellenirse: akıllı telefon ve bilgisayarlara vpn kurarak bağlantı sağlanılabilir. spotflux ve openvpn gibi vpn programları erişimi engellenmiş tüm sitelere bağlanma imkanı sağlıyor. vpn, bağlantıyı yurtdışına taşıyor ve oradan türkiye'ye 'tünel' yaparak girmenizi sağlıyor.
ayrıca: internet erişimi kesildiği vakitlerde dahi telekom üzerinden kısa mesajla (sms) binlerce kişilik iletişim ağları kurmak mümkün.
faydalı uygulama.faydalı başlık.