the closer

başrolde kyra sedgwick'in yer aldığı, 2005-2012 arasında 7 sezon olmak üzere yayınlanan enfes bir polisiye-komedi dizisidir.

konusu: brenda leigh johnson (sedgwick), sorgulama becerileri ve sicili ile hayli takdir toplayan bir amirdir ve los angeles polis departmanı'na atanır. güneyli cazibesine (ve aksanına) sahip brenda her bölümde, ekibinin de katılımı ile faili meçhul cinayetleri çözer. hem de öyle böyle değil. kibar kibar, katile belli etmeden, herkese "tenk yüüüğ" diyerekten. bu arada kendisi tatlı bağımlılığından ötürü çantasında, çekmecesinde minik kakaolu kekler ile gezmektedir. gerek komedi unsurları gerek hikayelerin merak uyandırmaları ile epey kendini izleten bir yapım sedgwick'e sayısız adaylık ve bir tane de emmy kazandırdı. csi gibi soğuk ya da benzeri ancak fazla teknolojik polisiyelerden bıkanlar için epey izlenesi bir dizidir efendim.

trailer -
sorgu stratejisti deputy chief brenda leigh johnson'ın yönettiği major crimes departmanını ve çözdükleri cinayetleri anlatan süper dizi. kyra sedgwick'i her ne kadar itici bulsam da the closer'da harika bir oyunculuk sergilediğini düşünüyorum.

ilgilenenleri için, dizinin major crimes adında bir spin - off'u vardır ve hala devam etmektedir.

edit: yazmayı unutmuşum lt. provenza karakterini polis akademisi serisinden hatırlayabilirsiniz.