the hunger games

bir de filmde teknolojinin o kadar gelişmesine rağmen kadınların kaşları hala cımbızla alınıyor, bacaklarına ağda yapılıyor. teknoloji hala çare bulamamış istenmeyen tüylere ya pes.
çok bayıldığım kitap serisidir. ilk tanışmam sinemada fragmanını görmemle oldu. biraz araştırdıktan sonra hemen kitaplarını alıp okumaya başladım. benim için harry potter, yüzüklerin efendisi, percy jackson ve olimposlular ve narnia günlükleri kadar değerli bir seri haline geldi. 2. kitabı ateşi yakalamak'ta bir o kadar güzeldi 3. kitabı alaycı kuş hüsrana uğradım hiç beklemediğim seyler oldu diyebilirim.filmide iyiydi falan ama senaryo yetersiz geldi bana. karakterleri oynayan oyuncuları daha önceden görmem daha iyi oldu. kitabı okurken onları tam olarak canlandıra biliyordum. yönetmen biraz filmin içine sıçmış gibi geldi bana ama yinede çok iyiydi. devamı spoiler


katniss ve peeta'nın alevli elbiselerinin daha iyi olmasını beklerdim. katniss'in saçlarını hiç beğenmedim zaten. cato'nun threshi öldürdüğü sahneyi görebilmek isterdim ama filmde köpekler öldürüyordu. bide o köpekler neydi öyle. haraçlara benzemiyormuydu onlar. çok büyük hayal kırıklığına uğramıştım. birde 4.mıntıka haraçları kariyer haracı değilmiydi? yönetmenin bundan haberi yokmuydu? çocuk tık diye gidiverdi. 2. kitapta finnick karekteri 4.mıntıkadan kariyer haracı mesela onu düşünmemiş mi. kamera çekimleri neden öyle olmuş özellikle geri sayım bittiğinde, bir sürü haracın öldüğünde kamera yönünü şaştı. ne güzel haraçların dövüşünü izleyecektik oysaki
"açlık oyunları 2" çok yakında geliyor. sabırla bekliyorum:
221dd
kitaplarda betimlenen peeta = beyaz atlı irkikim
sevgiliyle gidilecek filmler arasında. birden ses gelince korkuyorsun, o sana daha sıkı sarılıyor. hoş oluyor yahu...
serinin, alaycı kuş-1'ini dün akşam sinemada izledim.
fena değildi, diyelim.
öncekilerle uyumlu ve çok basit bir kurgu yine...
(esas oğlanları güzel ama!)
mockingjay part 2'nun ilk trailerı yayınlanmış, "ladies and gentlemen, welcome to the 76th hunger games." diyerek heyecanı arttırmıştır.

http://www.buzzfeed.com/adambvary/hunger...
kitaplar ve filmler olmak üzere genel olarak başarılı göndermelerle dolu seridir.

capitol'ün emperyalist düzene olan göndermesi

her bir mıntıkanın kendi içinde komünist düzene olan göndermeleri

başlarda komünist gözüken 13. mıntıkanın yönetimi ele alır almaz kendi emperyalist rönesansını gerçekleştirmeye yönelik başarısız çabası.

panem adı ise eski roma imparatorluğu‘nda halkı oyalamak için halka ekmek dağıtıp gladyatörleri arenada dövüştürdükleri uygulamalar için kullanılan bir kavramdır.

günümüze uyarlandığında, ırak iyi bir örnektir diktatoryal rejimden halkı ayaklanmaya sevk eden bir dizi durumdan sonra diktatör düşer ama halkı yönetmesini ve eşit paylaşım kültürünü benimsemeyen bilmeyen yönetmeye aday kisilikler kaosu bir sekilde sürdürmek zorunda kalıyor.
  • /
  • 2