turan dursun

gelmiş geçmiş en iyi teolog.
sadece islam değil, diğer tüm dinler konusunda da engin bir bilgi birikimine sahip olunca gerçekleri görmüş ve tüm dinlerin insanlar tarafından eski şamanizm ve sümer dininden alıntılarla, bir öncekinin farklı bir versiyonu olarak oluşturulduğu gerçeğini dile getirebilmiş aydın.

kendisine karşı çıkan din adamlarını defalarca televizyonda açık oturuma çağırmış ama hayatı boyunca onun bilgi birikimini bilen diğerleri asla karşısına çıkmaya cesaret edememiştir. onun yerine radikal dincilerin sıklıkla başvurdukları bir yöntemle, bir gün sokakta kalleşçe sırtından vurularak öldürülmüştür.
islam dini ile ilgili çarpıklıkları dile getirmiş ve bunu canıyla ödemiş aydın. hayli muhafazakar bir ailede yetişmiş, bir dönem müftülük yapmış ve sonra kendi içinde yaşadığı bir değişimle ateist olmuştur. din bilgisi çok kuvvetlidir ve yazdığı kitaplarla islamiyete yönelik kuvvetli eleştiriler getirmiştir. yaşadığı dönem defalarca islamcıları ve din bilginlerini kendisiyle tartışmaya davet etmiş fakat yanıt alamamıştır. rutin haline gelen ölüm tehditleri birgün gerçek olmuş, sokak ortasında öldürülmüştür. cinayeti doğru dürüst araştırılmamış, cenazesinin kaldırılmaması için çeşitli olaylar çıkarılmıştır. bugün bile faili meçhul cinayetler anılırken ismi pek anılmaz. ölmeden önce yazmaya başladığı islam ansiklopedisi 8.ciltte yarım kalmıştır. eserleri şunlardır: din bu 1, din bu 2, din bu 3, din bu 4, din ve seks, dua, kulleteyn, şeriat böyle, ünlülere mektuplar... onu unutmadık, unutmayacağız...
kulleteyn'i okumak gerek, onu anlayabilmek için. büyük insan. okunmalı, okutulmalı.
kendisinin yazdığı kitapların son 5 yılda basımının arttığını gözlemlediğim eski imam.ve bu artış artarak devam etmektedir.keza internette ve sosyal medyada takipçileri artmakta ve ismini duymayan diğer kesimlercede tanınmaya başlamıştır.bu ülkede ölümcül bir hata yapmış ve söylememesi gerekenleri söylemiştir.gösterdiği bu cesaret kendisini bir simge haline getirecektir.hatta getirmiştir.
https://twitter.com/turandursun
23 yıl önce bugün öldürülen aydın.

din ve şeriye'ye yönelik fikirleri nedeniyle sürekli hedef gösterilen ve silahlı saldırı sonucu öldürülen dursun, hayatının büyük kısmını sürgünlerde geçirmiş; islamiyet'i reddettikten sonra halen yapmakta olduğu müftülük görevinden de ayrılmıştır. 60'larda trt'de dini içerikli program yapan; 80'lerde dergi yazarlığında bulunan dursun, 1989 yılında yazı yazmaya başladığı 2000'e doğru dergisindeki yazıları nedeniyle din düşmanı gösterilmiş; 4 eylül 1990'da uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilmiştir.
23 yıl türkiye'yi değiştiremedi ki ! turan dursun yaşasaydı 2013 yılında da öldürülürdü. insanların fikirlerine, düşüncelerine hala aynı tahammülsüzlük ve nefretle yaklaşılmaya devam ediliyor.
ne ortadoğu'da ne de dünyada bir benzeri olan araştırmacı bilim adamı, din adamı, tarihçi, dil bilimci, dinbilimci ve yazar.
bu topraklarda doğdu, bu topraklara hizmet etti ama, tüm islam dünyasının geçmişine ve geleceğine ışık tuttu.

en önemli eseri, kuran ansiklopedisidir. yayımlandığını göremeden öldürülmüştür.
ayrıca, ayrıntılı analizlerin yer aldığı din bu serisi de (ilk yayınlandığında 4 cilt idi) mutlaka arşivlenmesi gereken bir başucu kaynağıdır.

(bkz: ilhan arsel)
batılı filozofların etkisiyle değil, islam felsefesinin kendisiyle aydınlanmış bu özel yurttaşımızın ruhu şad olsun!
bugün, öldürülüşünün tam 25. yıldönümü! *
çok değerli bir şahıstır kendisi, şiddetle öneririm ki kulleteyn otobiyografi bir eserdir ve kırsaldaki tarikat yaşantısını çok güzel açıklar. halkın cehaletinden yararlanan mollaların yaptıklarını ve en basit tıbbi olanaktan uzak pislik içindeki sefaleti çıkarıp masaya vuruyor.
hayret. bu şahsiyet günümüz hükümeti tarafından nasıl linç yememiş. *
turan dursun un dinden uzaklaşma şekli bana çok korkutucu gelirdi çünkü o kadar olağan birsey ki bunu düşünmek

hatırladığım kadarıyla cali süpürgesinden damlayan sular bir şekil oluşturur ve dursun un aklına ya evren de bu şekilde oluştuysa sorusu gelir ve cilginca su sicraymaya baslar bu merakı vesvese diye bastırmaz ve araştırmaya başlar daha sonrasında da dursun din bu kulleteyn gibi eserlerini yazar

çocukluktan itibaren ağır bir medrese eğitimi alan dursun buradaki çelişkileri bir yere kadar bastirabilmistir.


kendisi hem kurtce hem de türkçe literatürdeki tüm bilgilere vakıf olduğundan karşısına tartışacak biri çıkamamış sanırım öldürmeyi seçmişler

https://ssosyalizm.files.wordpress.com ›... pdf olarak indirilebilmektedir.