turkmsic

turkish medical students' international committee yani türk tıp öğrencileri uluslarası birliği'nin kısaltılmış adıdır.

1952 yılında kurulmuştur, 30,000 üyeyle türkiye'nin en büyük öğrenci topluluğudur. kurulduğu yıldan beri ifmsa (international federation of medical students' associations) üyesi 120 ülke içinde türkiye'yi temsil etmektedir. tamamen bağımsız, apolitik, hiçbir kar amacı gütmeyen bir topluluktur. birleşmiş milletler ve dünya sağlık örgütü tarafından resmi olarak tanınmaktadır.

6 alt komitede çalışmalarını devam ettirmektedir, bunlar:

scorp - standing committee on human rights and peace - insan hakları ve barış alt komitesi
scora - standing committee on reproductive health including aids - üreme sağlığı ve aids alt komitesi
scoph - standing committee on public health - halk sağlığı alt komitesi
scome - standing committee on medical education - tıp eğitimi alt komitesi
score - standing committee on research exchange - araştırma değişim alt komitesi
scope - standing committee on professional exchange - staj değişim alt komitesi

şu an 44 tıp fakültesi asil üye olarak çalışmaktadır, aday olan yerel kurullar da mevcuttur.

turkmsic'in çalışmalarını ve amacını özetleyen kilit cümle, motto: "bir tıp öğrencisinden daha fazlası."dır.
tıp fakültesi öğrencilerine, tıp eğitiminin fakülte derslerinden fazlası olduğunu anlatmak amacıyla kurulmuş bir topluluktur. yapılanması güzeldir. farklı şehirlerden farklı üniversitelerden arkadaşlar edinirsiniz. beraber proje yaparsınız. scope ile yurtdışında staj imkanınız olur. yılda iki kere kongre olur oraya gidebilirsiniz.

ancak benim gözlemlediğim turkmsic'nin ana problemi üye insanların karakterleri. gerçekten misyona yönelik çalışanlar yok mu elbette var, ancak geneli popüler olmaya çalışan yüksek egolu ergen zihniyetli tıp öğrencileridir.
7 nisan 2013 pazar günü saat 23:40 itibariyle cinsiyet kimliği ve cinsel ayrımcılık farkı gözetmeksizin herkes için eşit sağlık hakları ve yasa önünde eşitlik başlıklı görüş bildirgesini asil üye yerel kurullarının oylamasında* ezici çoğunlukla* kabul etmiş öğrenci topluluğudur. yaptığı homofobi karşıtı çalışmaların yanında, artık homofobi karşısındaki duruşunu da resmi olarak belli etmiştir.

bildirgeyi aşağıdaki linkten direkt olarak indirebilirsiniz

http://turkmsic.net/bildiriler/cinsel-yonelim-ve-cinsiyet-kimligi-farki-gozetmeksizin-herkes-icin-esit-saglik-haklari-ve

*
turkish medical students international comitee şeklinde açılımı bulunan türkiyedeki bir çok tıp fakültesinde baskın olan oluşum.
bir kaç projede birlikte eğitime çıktığımız oluşum severiz
belki iyi amaçlarla kurulmuş olsa da günümüzde tıp öğrencilerinin aptalca sosyalleşme sahnelerine şahit olunan oluşumdur.üst dönemler alt dönemlerden kız düşürmeye çalışır başkan olmaya çalışan çirkefler birbirine bok atar kopyala yapıştır öğrenci sunumları ile de sıkıcılık had safhaya ulaşır.uzun lafın kısası her öğrenci klübü gibidir