yirmilik diş

ruhen yirmilik diş mi fiziken mi diye merak ettiğim diş. yaşım 17, ruhum 23 falan. yirmilik dişim çıkıyor. vucudum ruhumun farkında.
ulan bu yaşta bile* gece gece zonklatan, hoplatan ve acil dişçi arattırıran sancı. aslında dişim apse yaptı bi bok oldu diye korkup bünyeyi beterine hazırlamışken yirmilik diş sancısı olduğunu öğrenince suratımın halini görmek gerekirdi. dişçiye* bu yaşta mı diye haykırınca adam benim tepkime ve tonlamama kahkahalarla gülmeside ayrı bir konu. bu arada verdiği her neyse kafası bir başka güzel. eve gelince bebekler gibi uyumuşum. artık dişçiden miydi yoksa ne verdiyse ondan mı karar veremedim.

not: hala devam ediyor amk.
benim 20 lik dişlerime doktor bile şaşırdı nasıl yer bulup oturmuşlar dedi.
bir günde 12 arveles içmeme yol açmış, dindarlara bunu da açıklayın, bunun fonksiyonu ne acıdan başka diye yakındığım mahluk.
cektirmeyi dusunuyorum ama trigeminal neuralgia diye de bi hastalik var amk ve ben hastalik hastasiyim. 2 disin sizisini, acisini cekemiyorum diye delirten hastalik sahibi olmayayim lan??? dertsiz basima dert!!!
türümüzün alt ve üst çenesinde bulunan, üçüncü sıradaki azı dişleridir. adem türünün beslenme alışkanlıklarının değişmesi sonucu çene kemiği daralmış ve bu son sıradaki dişler için yer kalmamıştır. bu durumda sıkışma sonucu dişlerin çıkması halinde çoğu ademde acılı bir süreç yaşanır. yani çiğ et ve kökleri kemirmeyi bırakıp ateş ve dolayısıyla pişirmeyi keşfetmenin ardından ihtiyacın azalmasına bağlı olarak, çok geç yada hiç çıkmayan diş grubudur. tahminen birkaç yüzyıl sonra hiç çıkmayacak ademlerin de böyle bir sorunu kalmayacaktır.
evrimin her alanda devam etmekte olduğunun kanıtlarından birdir.