yumurtalı ekmek

bayat ekmeğin sütle yumuşatılmış yumurtaya bandırılıp, kızgın yağda arkalı önlü kızartılarak pişirildiği bir yemektir. içine baharat konularak çırpılan yumurta değişik bir lezzet verirken, sade yumurtayla yapılanı pudra şekeri ve reçelle servis edilebilir. <br> <br>(bkz: olsa da yesek)
halka arasındaki bir diğer adı da cicipapadır.
bildiğin krem peynir sürülmesi halinde efsane olan 10 numara atıştırmalık
lezizdir, uzun kahvaltıları şenlendirir ama müthiş bir kalori bombasıdır. hem ekmek-yumurta kombinasyonu hem de yağda kızarması ile kkb* bölgelerinde hacimsel ve kütlesel artışa sebebiyet verir.
beni yatağımdan kokusuyla kaldırabilecek tek sabah kahvaltısıdır. *
sadece adını okumak bile ağzımı sulandırmaya yetti. en sevdiğim kahvaltı * * * yemeklerinden biridir.
eve yaydığı o korkunç kızarmış, hatta biraz yanmış yumurta kokusunu saymazsak, oldukça doyurucu bir fast food türüdür. * *

(bkz: yumurtalı ekmeği ekmekle yemek)
şu an yeni kalkmış bünyede olsa da yesek dedirten güzelim yiyecek.
çocukluğumun unutulmaz pazar kahvaltısı ürünü, babamın harika mutfak marifetlerinden sadece biri... bu kadar basit birleşimle nasıl bu lezzet ortaya çıkar dedirten çay ve beyaz peynirle akıl almaz bir lezzet.
biz 'balık ekmek' derdik, annem yapardı, çok düşkündük haftada bir yapardık ama büyüdükçe damak tadımız değişti nedir çok sık yapmaz olduk. zaman zaman nostalji olsun diye yaparız.
yumurta ve ekmeği sevmesem de ikisinin yağ vesilesiyle birleştiği bu güzelliği severim.
kahvaltıda çok sevdiğim kızarmış yumurtalı ekmektir ki şu an olsa da yesek dediğim şeydir.
illa bayat ekmek mi olması gerek taze ekmekle yapamıyor muyuz sorularını yıllardır bana sorduran, kalorisi bol kahvaltılık.
yanında klasik ezine peyniri ve çilek reçeli olmayacaksa varsın gitsin durmasın.
ağır kahvaltı ürünlerindendir. *
çocukluğuma dair en güzel yiyeceklerden biri... annemin her "bugün kahvaltıda ne yesek?" sorusuna verdiğim ilk cevap aynı zamanda. genelde evdekilerin, kendisinin ağır olduğu yönündeki iddiaları nedeniyle nadir olarak pişirilir. bizim oralarda ekmek balığı denir ve hemen piştikten sonra bir iki tane yemek yerine soğumasını bekleyip -daha hafif(!) olduğuna inanıyorum böyle- beş altı dilim götürülmelidir.