yurtdışında üniversite okumak

erasmus denilen sistemle lisans eğitimine devam ederken, üniversiten üniversiteye farklılık gösteren ve okuduğun okul ve bölümün anlaştığı bir avrupa ülkesinin üniversitesine hibe parası alma şansını da barındırarak bir dönem süreli yurtdışı tecrübe amaçlı hayalleriyle büyüdüğüm şeydir.

ayrıca yurtdışında lisans eğitimi için gerektiren bir takım konular var, tavsiye mektupları ve başvuru şartları falan bunlar çok daha spesifik şeylerdir.

bir de yüksek lisan durumu vardır ki bu tamamen gitmek istediğin ünversitenin keyfine kalmıştır. ülkemizde mit gibi çok gelişmiş üniversitelerde yüksek lisans yapma olanağı sağlayan belli başlı okullar boğaziçi, istanbul teknik üniversitesi, orta doğu teknik üniversitesi, izmir yüksek teknoloji enstitüsü sağlam başarılarda seyreden üniversitelerimizdendir. bu üniversitelerden mezunuyetinizin ardından yapacağınız başvurularda okul isminiz etiketiniz olacaktır. yüksek lisans yaparken ayrıca kabul edildiğiniz üniversiteden maaş da almaya başlarsınız. paraya takmış gidiyorum ama olay budur yani.